Tarihin peşine düştüğümüzde motosikletin izinin 150 yıl öncesine kadar dayandığını görürüz. İlk motosikletler ya da motorlu bisikletler dönemin bisikletlerinin yapılarını temel alarak ve bunlara kömürle çalışan bir motorun eklenmesiyle oluşturulur. Tabii ki her buluş gibi geçmişten günümüze motosiklet de değişime uğrayarak günümüzdeki haline gelmiştir. Şimdi birçok çeşidiyle dünyanın her yerinde kullanılmaktadır. Cross’lardan Enduro modellere, Scooter’lardan Cruiser motorlara kadar geniş bir model yelpazede üretimi olan motosikletler, tutkunun ve özgürlüğün sembolü olarak günümüzde büyük bir hayran kitlesine sahiptir. Peki tarih sahnesine çıktığı ilk günden beri bir tutku haline dönüşmüş motosikletlerin tarihsel gelişimi nedir beraber bakalım.

Motosiklete Benzeyen İlk Araç 1868’de Tarih Sahnesine Çıktı

İlk motosiklete benzeyen araç 1868’de S. Roper tarafından bisiklete küçük bir buhar makinesi takılarak yapılmıştır. Roper, motosikleti yapmadan önce bir dikiş makinesi icat etmiş ve motosikletin ardından da buharlı bir otomobil yapmıştır. Roper, buharlı motosikleti yıllar içinde geliştirmiş ve 1896’da en son modeliyle yaptığı hız denemesinde saatte 64 kilometre hıza ulaşmıştır.
Roper ile aynı tarihlerde buhar makineli motosiklet yapan mucitlerden biri de Parisli bir demirciydi. Buharlı motosikletler fazla tutulmadı ve daha sonra içten yanmalı motorlar ortaya çıkınca, 1884’te benzinli motosiklet icat edildi. İngiltere’de E. Butler’ın 1884’te yaptığı ilk benzinli motosiklet üç tekerlekliydi. Bu motosiklet, Londra’daki Uluslararası Mucitler Fuarı’nda halka tanıtıldı.

Modern Anlamda İlk Motosiklet Gottlieb Daimler Tarafından Üretilmiştir

1885 yılında Gottlieb Daimler, buharlı motosiklet benzeri araçlardan yararlanarak tahtadan ürettiği motosiklet ile modern motosikletlerin atasını tasarlamıştır. Ağaçtan yapılma bir araç olan bu motosiklet modeli, içten yanmalı 264 cc motor hacmiyle 11 km/s hıza ulaşabiliyordu. İki normal, iki de denge tekeri olan Daimler Reitwagen’in ilk yolculuğu 10 kilometre sürmüştür.

İlk Motosiklet Patenti 1894 yılında Hildebrand & Wolfmüller Tarafından Alındı

Daimler’den sonra motosikletin tarihçe sırasında ilk patent bulunuyor. Patenti Alman Hildebrand & Wolfmüller almıştır. Kullanışlı olmadığı için istenilen başarıyı elde edemese de motosiklet artık ticari bir üründü. Bugün hala motosikletin motoru iki teker arasına yerleştirilir ve bu Werner kardeşler tarafında 1900 yılında yapılmıştır. Bu tasarımla da birlikte motosikletin ticari boyutu büyümeye başlamıştır.

1903 Yılında Günümüz Motosikletlerin İlk Modelleri Üretildi

Gün geçtikçe insanlar tarafından tanınmaya başlayan motosikletler, 1900’lü yıllardan itibaren Amerika’da bir yaşam tarzı haline dönüşmeye başlamıştır. William Harley ve Arthur Davidson, motosikleti bir yaşam tarzı haline getirmek için çeşitli çalışmalar yaparak soyadlarını verdikleri Harley Davidson motosiklet modelini tasarlamışlardır. Tarih sahnesine çıktığı ilk zamanlar polis teşkilatında kullanılmış ama daha sonra motor tutkusu olarak her insanın ilgisini çekmiştir. Modern motosikletlerin gelişimine önemli katkılar sağlamış bir markadır ve günümüzde hâlen varlığını sürdürmektedir.

2. Dünya Savaşı’yla Motosikletler Yaygınlaşmaya Başladı

Motosikletlerin bilinirliğinin artmasında en önemli faktör şüphesiz ki 2. Dünya Savaşı’dır. Savaş sırasında askerler tarafından kullanılan motosikletler, yüksek manevra kabiliyetleri ve hızlı cephane taşıma imkânı sayesinde askerlerin işlerini kolaylaştırmış, savaş bitiminde de hemen hemen her ülkede kendini göstermiştir. Özellikle Amerika’da üretilen Harley Davidson marka motosiklet en bilineni olmuştur.

Motosikletlerin Gelişimi ve Çeşitlenmesi

2. Dünya Savaşı’ndan sonra motosikletin kullanımının yaygınlaşması, motosiklete talebin artmasına sebep olmuştur. Talep artınca üretici firmalar da çoğalmıştır. Bu da motosikletin kullanım alanına ve amacına göre çeşitlenmesine neden olmuştur. Günümüzde kullanılan motosiklet tipine yakın bir üretim de 1920’li yıllarda BMW tarafından üretilmiştir.
2. Dünya Savaşı sona erdiğinde, ABD’de ve tüm dünyada en çok satılan motosiklet Harley Davidson’ndır. Yaklaşık 70 ülkede satış temsilciliği olan Harley Davidson, en fazla üretilen motosiklet unvanını 1930’da Almanların DKV motosikletlerine kaptırmıştır. Almanlar BMW marka motosikleti 1923’te üretmeye başlamıştır. Almanların diğer tanınmış markası olan NSU
Motosikletleri 1901’de üretilmeye başlanmıştır. Almanya savaşta yenilince çoğu fabrika gibi NSU motosiklet fabrikası da bombalanmış olduğu için uzun süre üretim yapamamıştır. Alman ekonomisi düzelmeye başlayınca, NSU motosikletlerinin üretimine yeniden başlanılmıştır. Kısa sürede NSU’nun üretimi artırılmış ve 1955-1959 yılları arasında dünyanın en çok satılan motosikleti olmuştur. Honda 1948’de üretilip tüm dünyaya yayılınca Japonlar; 1950’lerde Suzuki, Kawasaki ve Yamaha motosikletlerini de üretmeye başlamıştır.

Motosiklet satışları en büyük patlamasını tüm dünyada devrim rüzgarlarının estiği 1960’lı yıllarda özellikle Honda’nın, ABD’deki reklam kampanyası ile yaşamıştır. 1962 yılında ‘’Honda ile güzel insanlarla tanışırsınız’’ sloganıyla başlayan bu kampanya ile Honda; toplumda klişeleşmiş asi, isyancı, anti-sosyal motosikletçi imajını yıkarak motosikletin herkes için olduğunu dile getirmiştir. Sonucu da oldukça başarılı olmuştur. 1955 yılında kurulan bu küçük Japon markası yalnızca üç yıl içinde ABD’de 90.000 motosiklet satmıştır. Tüm ABD’deki motosiklet sayısı ise bu üç yıllık dönemde tam iki katına çıkmıştır. 1965 yılında yaklaşık 645.000 olan ABD’deki motosiklet sayısı, Honda’nın başlattığı rüzgâr ile 1975 yılında 5 milyonu aşmıştır.

1975’lerden günümüze değin artan taleple birlikte, motosiklet kullanım alanlarının da farklılaşması motosiklet modellerinin çeşitlenmesine neden olmuştur. Günümüzde şehir içi trafikte, arazi sürüşlerinde, yarış sürüşlerinde ayrı ayrı kullanılmak üzere birçok motosiklet türü üretilmiştir. Commuter, Scooter, Cruıser, Naked, Racing, Touring, Enduro, Cross gibi motosiklet çeşitleri vardır. İsimlerini kullanım amaçları ya da kullanıma en uygun yerlerden almışlardır.

Kısacası tarihi 19. yüzyıla dayanan motosikletlerin varlığı, yıllar içerisinde hem bir tutku olarak sürdürülmüş hem de pratikliğinden faydalanılarak çeşitli kullanım alanları doğmuş ve her ihtiyaca göre bir modeli tasarlanmıştır. Günümüzde teknolojinin her bir imkânından yararlanılarak üretilen hem her detaylı güvenli hem de pratik sürüşler sunmakta olan motosiklet tutkusu 150 yıldır sürmektedir.