Türkiye’de kullanılan motosikletlerin çoğu içten yanmalı adı verilen motor sistemi ile çalışmaktadır. İçten yanmalı motorların farklı türleri olsa da yakıt ve hava karışımının tutuşturulması ile ortaya çıkan enerji, hareket enerjisine dönüştürülerek çalışmaktadır. Bu enerji doğrultusunda aracın hareket etmesi sağlanır. Yakıt ve pistonların, aracın hareketinde önemli bir katkısı bulunur. İşte tam da bu noktada hava filtrelerinin önemi artar ve aracın performansını etkiler. Peki, hava filtresi nedir? Ne işe yarar? Hava filtresi arızası nasıl anlaşılır ve temizliği nasıl yapılır? Bu soruların hepsini aşağıdaki yazımızda sizler için cevapladık. 

Hava Filtresi Nedir?

Hava filtresi dışarıdan motora girebilecek ve yakıtın tutuşmasını ve havanın temizlenmesini sağlayan filtredir. Hava filtresi sayesinde araca daha temiz bir havanın girmesi sağlanır ve motora partikül ya da başka zararlı maddelerin girmesi engellenmiş olur. Son yıllarda araçlarda kullanılan hava filtreleri genellikle kâğıt elemanlı filtrelerdir. Ayrıca performans hava filtreleri de bulunmaktadır. 5 mikronluk hassaslıkta olan bu hava filtresi çok küçük parçaları dahi süzer ve araç performansının en üst seviyeye çıkmasına yardımcı olur.

Hava Filtresi Ne İşe Yarar?

Hava filtresinin görevi, emilen havayı, toz ve kirli maddelerden uzak tutmaktır. Bu nedenle hava giriş kısmında yer almaktadır. Filtre malzemesi, genelde sentetik madde veya sac malzemesi ile ayrı bir alanda tutularak, montaj veya değişim esnasında zarar görmemesi sağlanmıştır. Filtre elementi, hava geçirebilen bir malzeme ile yapılmış olup, kirlilik unsurlarını süzmektedir. Söz konusu kirli maddeler, yakıt alanına veya motor içerisine ulaşıyor olsaydı, büyük zararlara neden olabilirdi ve zamanla biriken kirli maddelerin önüne geçilmesi güç olurdu ve bu da motorda aşınmalara neden olurdu.

 

Filtre zamanla görevini yitirdiğinden, yenisi ile mutlaka değiştirilmelidir. Gerçekleştirilen değişim süreci, kullanımdan bağımsız bir şekilde işler. Toz toprak olan yerlerde ne kadar sık bulunuyorsa araç, o aracında o kadar sıklıkla hava filtresinin değişimi gerekmektedir. Deneme yanılma ve asgari bir teknik bilgisiyle, hava filtresi araç sahibi tarafından da denetlenip, değiştirilebilir. Yoğun tıkanmış bir filtrenin neticesinde yakıt yakma alanında yoğunlaşma meydana gelir.

Performasn Hava Filtresi Nedir?

Klasik hava filtresinin, hava içindeki toz ve kirli maddelerin büyük bir kısmını filtrelediğinden biraz evvel bahsetmiştik. Motor üreticileri de motorun ömrünü çok daha fazla artırmak için daha etkili ve başarılı filtreler kullanır. 

Performans hava filtresi motorların çok daha rahat emiş sağlamasını, daha fazla hava almasını sağlar. Klasik hava filtresinin gözenekleri, toz partiküllerinin en ince şekilde filtrelenmesi için çok daha dardır ve sebeple hava emişi de çok daha zor gerçekleşir. Daha çok kâğıt malzemelerden üretilirler. Havayı daha kolay emebilmesi için ise bu gözeneklerin çok daha geniş olması gerekir. Fakat daha geniş gözeneğe sahip olmak demek, zararlı olan partiküllerin de bir bölümünün silindirler içine girmesi demektir.

HAVA FİLTRESİ ARIZASI NEDEN OLUR VE NASIL ANLAŞILIR?

İçten yanmalı motorlarda araca giren havanın hava filtresi sayesinde zararlı maddelerden korunması ile motor sorunsuz bir şekilde çalışır. Ancak hava filtresinin bozulması durumunda motosikletiniz istenilen düzeyde ve seviyede çalışmayacaktır. Bunun en önemli nedenleri ise; hava filtresinin uzun süre temizlenmemesi ya da filtrenin kullanım süresinin dolmasıdır. Bu gibi durumlarda hava filtresi arızası söz konusu olabildiği için en yakın teknik servisten yardım almanız önerilir.

Motosikletinizin hava filtresi arızalandığında, motora yeterince hava girişi sağlanmayacaktır. Bu durum da gaz pedalına basıldığında her zamanki tepki gerçekleşmez ve aracın hızlanması da çok daha uzun bir sürede gerçekleşir. Ayrıca yanma beklenilen oranda olmayacağı için normalden daha fazla yakıt tüketimi gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda aracınızı teknik servise kontrol ettirmeli ve hatta filtresinin temizlenmesini sağlamalısınız. Eğer arıza filtre temizliği ile de giderilmezse ömrünün bittiğinin göstergesidir. Bu durumda yeni bir filtre ile değiştirilmelidir.

Hava Filtresi Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Motorunuzun sağlığını korumak ve ömrünün uzun olmasını sağlamak adına hava filtresi temizliği oldukça önemlidir. Hava filtresi temizliği yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Motosikleti hava filtresi takılı olmadan çalıştırmamalısınız.
  • Hava filtresini temizlemek için yanıcı malzemeler kullanmamalısınız.
  • Filtrede delikler veya yırtıklar varsa, bunları yenileriyle değiştirmelisiniz.
  • Hava filtresini takarken, doğru şekilde takılmalıdır. Uygun olmayan şekilde takılmış hava filtresine tozlar kaçabilir ve ciddi hasara neden olabilir.
  • Motosikletin temizliği sırasında hava filtresinde su birikmemesine dikkat edilmelidir.