Birbirinden güzel rotalar oluşturup, keyifli sürüşler gerçekleştirdiğimiz yaz ayları yerini soğuk kış günlerine bırakmak için hazırlanıyor. Uzun ve sıcak yaz günlerinin ardından sonbaharın kızıl tonlarının tadını çıkarmaya çalıştığımız şu günler aslında bizi yavaş yavaş kış günlerinin soğuk havasına hazırlar niteliktedir.  Bizler de motosiklet tutkunları olarak soğuk kış günlerinde de yollardan uzak kalamıyorsak, kendimizi ve motorumuzu kış günlerinin soğukluğuna hazırlamalıyız.

Kışın motosiklet kullanımı yaz aylarına göre daha çok dikkat isteyen bir konudur. Hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle buzlanan yollar, yağış sonrası ıslak kalan asfalt, yollardaki çukurlara dolan sular, hepsi sürüş konforunu etkileyecek ve dikkat edilmediği takdirde hayati önem taşıyan kazalara neden olabilecek unsurlardır.  

Olumsuz hava koşullarında sürüş konforunuzu etkileyen en önemli konulardan biri vücut ısınızın korunmasıdır. Vücut ısınızı koruyamadığınız zaman direkt dikkatiniz dağılır ve bu da hem motosiklet hakimiyetinizi azaltır hem de yol kusurlarını görmenizde engel olur.  Yağmurlu, soğuk ve rüzgârlı havalarda daha donanımlı ve korumalı ürünler kullanmalısınız. Tercih edeceğiniz kıyafetler kesinlikle ince yapılı ama sıcak tutan cinsten olmalıdır. Hareket kabiliyetinizi kısıtlayacak kalın ve işlevsiz kıyafetlerden kaçınılmalısınız.

Kış aylarında kullanmanız gereken önemli kıyafetlerden ilki termal içliklerdir. Termal içlikler hem ince yapılıdır hem de motosiklet üzerinde rahat hareket etmenizi sağlamaktadır. İkinci olarak da balaklava, boyunluk ve kışlık çoraplar ve eldivenlerdir. Sürüş esnasında rüzgârın en çok etki ettiği bölümler ekipmanların birleşim noktalarıdır. Bu nedenle ceketinizin üstüne geçen hem de rüzgârı engelleyen gore-tex adı verilen tam korumalı eldivenler kullanılmalısınız. Aynı şekilde boyun bölgesini korumak için de balaklava bu işlevi görecektir. Bunların yanında ayakları sıcak tutmak için de kışlık termal çoraplar tercih edilmelidir. Bunların üzerine giyeceğiniz ceket, pantolon ve botlar rüzgârı kesen ve su geçirmez cinste olmalıdır. Aynı zamanda sizi hem darbelerden hem de olumsuz hava koşullarından koruyacak full-face kask kullanmanız da ayrıca önemli bir konudur. Tüm bu ekipmanların, kullandığınız havanın koşullarına uygun olması daha güvenli sürüş yapmanızı sağlar. Kıyafetinizin şıklığı olumsuz hava koşullarında ikinci planda olmalıdır. Mümkün olduğunca tek ve canlı bir renklerde, reflektörlü ürünler kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü kötü havalarda görünürlük neredeyse tamamen yok olmaktadır. 

Kış aylarında vücut ısımızı korumanın bir diğer önemli nedeni ise vücut ısınız düştüğünde, vücudun kendini koruma mekanizmasını harekete geçirmesidir. Vücudun kendini koruma mekanizması harekete geçtiğinde (kalp, ciğerler, böbrekler ve diğer) hayati organlara zarar gelmemesi için, kan akışını yeniden düzenler. Bu yüzden, en uzaktaki organlara giden kan miktarı azalır. Bunun anlamı, vücudun gerekirse el ve ayakları feda etmek bahasına, hayati organları koruma çabasıdır. İnsanın en çok ısı kaybettiği yerlerden biri de elleridir. Motor kullanan biri, ellerinin hassasiyetini, asla yitirmemelidir. Çünkü motosiklet kullanırken ellerimiz motorun hakimiyetini sağlar ve onların hissizleşmemesi gerekmektedir. Bu sebeple son zamanlarda elcik ısıtmalı motosikletler bu anlamda oldukça tercih edilmektedir.

Yağışlı havalarda dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de hız yapmaktan kaçınmanızdır. Yolların ıslak olması ekstra kaygan olmasına da neden olmaktadır. Yüksek hızda giderken ani frenleme yapmak zorunda kalacağınız durumlarla karşılaşabilirsiniz. Burada kaymadan, sağlıklı frenleme yapmak oldukça hayati bir önem taşımaktadır. Bu nedenle yağışlı havalarda, kuru ve normal havalarda bıraktığınız frenleme mesafesinin iki katını bırakmalısınız. Aksi bir durumda arka tekeriniz kaymaya başladığında durumu fark edebilmek ve paniklemeden doğru müdahaleyi yapabilmek için virajda arkla lastik kaydığında gazı ani kesmeden kontrollü şekilde gazlayarak motoru dengeleyebilmelisiniz. Hızı ani şekilde frenle düşürürseniz kitlenerek düşmenize sebebiyet verebilir.

Aynı zamanda kış aylarında motosiklet kullanmak için kaliteli yakıt tüketimi de sürüş dikkatiniz ve vücut sıcaklığınız kadar önemli bir konudur. Kışın soğuk havalarda motorunuzun tutukluluk yapmaması ve kolay çalışması için kaliteli yakıt kullanımı ve düzenli bakım oldukça önemlidir. Unutmamalıyız ki motorunuzun sağlığı sizin sağlığınız demektir.