Motosikletinizi ister şehir içinde asfalt yolda, isterseniz de kırsal kesimde toprak yollarda kullanın her halükârda nemden, tozdan ve engebelerden etkilenecek ve çeşitli deformasyonlara uğrayacaktır. Bu tür deformasyonların önüne geçmek ve bunlardan kaynaklanacak kazaları engellemek sürücünün elindedir. Hem kendi sağlığınızı korumak hem de motosikletinizin ömrünü uzatmak için düzenli bakım yapmalı ya da yaptırmalısınız. Düzenli periyodlarla yapılan bakımlar ileride meydana gelecek daha masraflı bakımların önüne geçecektir. Aynı zamanda motosikletinizin sürüş performansını arttırarak daha keyifli yolculuklar yapmanızı da sağlayacaktır. Gelin motosikletinizin bakımı esnasında dikkat etmeniz gereken detaylara birlikte bakalım.

.

MOTOSİKLET YIKAMA

Motosikletimizi yıkarken dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden biri tazyikli su üreten makineleri kullanmamaktır. İllaki yıkanması gerekiyor ise soğutucu radyatör peteklerine, elektronik aksamlarına, kilometre saati üzeri su sıkılmamalı, elektronik devre ve röleler korunmalıdır. Özellikle sıcak motora ve fren disklerine su tutulmamalı, yıkama yapmak için motorun bir süre soğuması beklenmeli ve aksamları sudan korunmalıdır. Yıkama esnasında egzoz susturucusunun içine su kaçmaması için susturucu çıkışı tıkaç ile kapatılmalıdır. Motorumuzu yıkadıktan sonra her yerini kurutmalı her yerin kuru olduğuna emin olduktan sonra da motorumuzu rölantide bir süre çalıştırmalıyız. Eğer suyun değmemesi gereken yerlere su değmiş ise basınçlı hava ile kurutmalıyız.

.

AKÜ BAKIMI

Akü bakımı motosiklet sağlığı için oldukça önemlidir. Özellikle kış aylarında uzun süre kullanılmamış motosikletlerin düzenli akü bakımına ihtiyaçları vardır. Bunun için ilk olarak haftada bir kez motosiklet çalıştırılmalı veya bunun için uygun bir ortam yoksa akü sökülüp tahta bir zemin üzerinde, oda sıcaklığında muhafaza edilmeli. Motosiklete tekrar monte edileceği zaman ise su seviyesi kontrol edilmeli, kablo ve bağlantı ekipmanları temizlenip şarj durumu kontrol edilmelidir.

Genel bakım sağlanırken de kontağın kapalı olmasına mutlaka dikkat edilmeli ve akünün şase yapacak cisimlerden uzak tutulması gerekir. Çalışırken mutlaka eldiven takılmalı. Bu tarz önlemleri aldıktan sonra yapmamız gereken ilk iş saf su haznesinin seviyesini kontrol etmek olmalı, eksik ise tamamlanmalı. Burada da dikkat etmemiz gereken bir husus ise aküye fazla su koymamak, eğer fazla su koyulursa daha sonra taşma yapacağından motorunuzun boya ve şasi kısımlarını asit tahribatı yapar ve motorumuza zarar verir. Su kontrollerinin ardından asit seviyesi düşük olan akülerin asitleri tamamlanmalı. Sulu olmayan akülerin bakımı yapılırken de kutup başlarının sıkı ve temiz olmasına ve aynı zamanda da şarj durumuna dikkat edilmeli. Akü yerine yerleştirilirken kutup başlarının doğru şekilde artı eksi olarak takıldığından emin olmalıyız. Yerine yerleştirdikten sonra da lastik gergilerinin takılı olup olmadığı kontrol etmeliyiz.

.

LASTİK BAKIMI

Zarar görmüş ve bakımsız lastikler motosiklet kullanıcılarının sürüş konforunu etkilerken aynı zamanda ciddi kazalara da davetiye çıkarabilir. Bu nedenle motosiklet bakımında lastik kontrollerinin önemi büyüktür. Özellikle kış aylarında kullanılmayan motosiklet lastiklerinin beton zemine uzun süre maruz kalması sonucu hem yapıları bozulur hem de basınç seviyelerinde değişikler meydana gelir. Bu tür deformasyonları önlemek adına motosiklet lastiklerinin yer ile teması kesilmelidir. Bir motosiklet sehpası edinerek bu soruna düşük maliyetli bir çözüm oluşturabilirsiniz. Bunların yanı sıra motosiklet lastiğinizde çatlak, aşınma, sertleşme ve çizik gibi sorunlar var ise en doğru çözüm lastikleri değiştirmektir. Lastikleri değiştirirken de dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Özellikle yeni alınan ön ve arka lastiklerin ebatları birbirlerine uygun olmalıdır. Yalnızca lastiklerden biri değişecek ise lastiklerin aynı profilde olmalarına dikkat edilmelidir. Satın alınacak lastiğin imal tarihine mutlaka bakılmalı ve üretici firma tarafından tavsiye edilen kaliteli bir lastik olmalıdır. Lastik takılırken üzerindeki dönüş okunun doğru olup olmadığı kontrol edilmelidir. Lastiğin takılma esnasında rulmanlar kontrol edilmeli ve ses veya boşluk gibi bir problem varsa giderilmelidir.

Jant mili mutlaka gres yağı ile yağlanmalı ve değişen lastiğin balansı ayarı yapılmalıdır.

ZİNCİR BAKIMI

Motosiklet bakımında bir diğer önemli noktalardan biri de zincirlerdir. Her kullanımda toz ve nem gibi etkenler nedeniyle aşınan zincirleri sık sık kontrol edip, yağlayıp daha dayanıklı hale getirmeliyiz. Bakımı düzenli yapılmayan zincirler deforme olmaya ve aşınmaya başlar bu nedenle sert kullanımlarda kopabilir ve kazaya neden olarak sürücünün hayatını ciddi oranda tehlikeye atabilir. Aynı zamanda motosikletinize de zarar verir. Motosikletimizin zincir ömrünü uzatmak için belli başlı yöntemler vardır. Öncelikli olarak zincirimize, zincir koruma takmalıyız. Belli bir kilometre yaptıktan sonra zincirimizi yağlamalıyız. Zincir gerginliğine çok dikkat edilmeli, esneme payı 2,5-3 cm olarak ayarlanmalı. Eğer zincirde esneme payı daha fazla olursa bir süre sonra zincir sık sık atar ve sürüşünüz bölünerek keyifsiz bir hâl alır. 

FREN BAKIMI

Motosiklet bakımında önem gösterilmesi gereken konulardan biri de frenlerdir. Oluşabilecek herhangi bir arızada sürücüyü ciddi kazalara sürükleyeceğinden, motosikletinizin en önemli parçalarının başında gelir. Fren bakımında dikkat edilmesi gereken iki önemli husus balatanın aşınma durumu ve hidrolik yağının seviyesidir. Aşınmış ve ömrü bitmiş fren balataları değiştirilmediği takdirde disklere ve kampanalara zarar vermektedir. Bu nedenle fren balataları sık sık balata spreyi ile temizlenmelidir. Aynı zamanda fren balatalarında oluşacak aşınma ve yıpranma hidrolik yağ seviyesinde değişimlere yol açmaktadır. Bunun önüne geçilmeli, geçilemediği takdirde ise hidrolik yağın seviyesi kontrol edilip her motorun kitapçığında yazan zaman sürecine ve önerilen cinse göre değişmelidir. Bunların yanı sıra kış aylarında yağmur altında kalan motosikletlerin hidrolik tahliye kanalından içeri su girer ve bu fren pedalında yumuşamaya sebep olur. Bu durumda da fren hazne kapağı açılarak içerisinde yazan seviyeye kadar hidrolik yağı doldurulmalıdır

YAĞ BAKIMI

Motosikletinizin sağlığı ve ömrü, yağ ve yağ filtresi değişimi ile doğrudan alakalıdır. Her motosikletin belirli bir kilometre arası yağ değişim zamanı vardır. Bu zaman çizelgesini mutlaka takip etmeliyiz aksi takdirde motorumuzun yağsız kalması motor aksamının ciddi ölçüde zarar görmesi demektir. Bu yüzden, motor yağını, hidrolik ve fren yağlarını, amortisör yağlarını mutlaka kontrol etmeliyiz. Motor yağını kontrol ederken motosikletinizin kontağının kapalı ve dik bir konumda olması gerekir. Yağ seviyesini, yağ seviye göstergesinden ya da varsa cam göstergeden direk bakarak kontrol edebilirsiniz.  Hidrolik ve fren yağlarına da yine seviye göstergeli saydam kutularından bakabilirsiniz. Amortisör için ise, ilgili yere parmağınızı sürerek yağ kaçırıp kaçırmadığını kontrol edebilirsiniz. Yağınızı ve filtrenizi değiştirmek genellikle birkaç alet gerektiren ve kullanım kılavuzunuza göre düzenli olarak yapılması gereken kolay bir iştir. Dolum sırasında taşmayı önlemek için kontrollü bir şekilde takviye yapılmalı. Birkaç haftada bir yapacağınız yağ kontrol ve değişimleri sayesinde sorunsuz ve keyifli sürüşler gerçekleştirebilirsiniz.

HAVA FİLTRESİ BAKIMI

Özellikle kırsal kesimde gerçekleştirilen sürüşler sonrasında hava filtresinin kontrolü ve bakımı büyük önem arz etmektedir. Kullanılan yolun toz durumuna göre 500-1000, normal koşullarda ise 5000 km’de bir hava filtresi temizliği yapılmalıdır. Filtre temizlenirken sünger filtreyse sıvı deterjanla temizlenir, kuruduktan sonra 10 numara makine yağıyla yağlanır ve daha sonrasında yağı sıkılıp yuvasına oturtturulur. Hava filtresi temizliği gerçekleşmediği zaman motosiklet fazla benzin yakar ve yüksek devirlerde kesiklik yapar.

ANTİFRİZ BAKIMI

Her antifrizin belli bir kullanım ömrü vardır ve belli zamanlardan sonra değiştirilmesi gerekir, her motosikletin el kitapçığında bu zaman dilimleri belirlenmiştir. Bu zaman çizelgesine uygun bir şekilde bakımı yapılmalıdır. Sıvı soğutma sistemi kullanan motorlarda ise yola çıkmadan antifriz seviyesi kontrol edilmeli, eksik ise motor soğuk iken tamamlanmalıdır. Hava soğumalı motosikletlerde de silindir peteklerinin çıkışlarını engelleyecek aksesuar ve herhangi bir şey ile kapatılmamalıdır. Değinilmesi gereken önemli bir husus da kesinlikle mecbur kalınmadıkça su ilavesi yapılmamasıdır

.