Şehir trafiğinden bunalanların tercihi olan motosiklet, özellikle son zamanlarda en sık tercih edilen araçlardan. Hayallerinizde bir motosiklete sahip olmak ve motor ehliyeti alarak yollarda boy göstermek varsa hemen motor ehliyeti almak için harekete geçmeniz gerekir. Ancak yaşınız ve yeteneklerinizin motosiklet ehliyeti alma konusunda belirleyici olacağını ifade etmek gerekir. Peki motosiklet kullanımı için ilk şart olan motor ehliyeti nasıl alınır? Motor ehliyeti için yaş sınırı nedir? Motor ehliyeti için başvuru şartları nelerdir? Bu yazımızla motor ehliyetine dair aklınızdaki tüm sorularınıza cevap veriyoruz.

Motosiklet ehliyeti almak için şartlar nelerdir?

Motosiklet ehliyeti alabilmek için gerekli koşulların farklılık gösterebildiğini ifade etmek gerekir. Burada dikkate alınması gereken iki temel nokta vardır; biri yaş bir diğeri de tecrübedir.
Öncelikle B1, A1 ve M sınıfı ehliyet almak isteyen her sürücü adayının mutlaka 16 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. A2 sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adayları için ise 18 yaşını doldurmuş olma şartı bulunuyor. A sınıfı ehliyet almak için en az 24 yaşında olmak gerekiyor. Ancak 2 yıllık A2 sınıfı ehliyete sahip olmak da yeterli. Aynı zamanda motor ehliyeti almak isteyenlerin en az ilkokul mezunu olmaları gerekmektedir.
.

Motosiklet ehliyeti sınıfları nelerdir?

M Sınıfı: 16 yaşını dolduran herkesin alabileceği M sınıfı motosikletler genellikle saatteki hızı 45 km’yi geçmeyen 2, 3 veya 4 tekerlekli motosikletlerdir. A veya B sınıfı ehliyete sahipseniz M sınıfı ehliyeti almanıza gerek kalmadan M sınıfı motosikletleri kullanabilirsiniz.

B1 Sınıfı: B1 sınıfı ehliyet almak isteyenlerin 16 yaşını doldurmuş olmaları şartı vardır. Ayrıca B1 sınıfı ehliyete sahip olanlar, M sınıfı ehliyetle kullanılabilen tüm araçları sürme yetkisine sahiptirler. B1 sınıfı ehliyet gücü 15 kilovatı ve net ağırlığı 400 kilogramı geçmeyen (yük taşımacılığı amaçlı kullanacak olanlar için 550 kilogramı geçmeyecek), dört tekerlekli motosiklet kullanacaklara verilir.

A1 Sınıfı: A1 sınıfı ehliyet almak isteyenlerin 16 yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Aynı zamanda A1 sınıfı ehliyetler alanlar, M sınıfı ehliyet ile kullanılabilen tüm araçları sürme yetkisine de sahip olacaktır. A1 ehliyet yeni yasaya göre; gücü 125 cc- 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanabilirler.

A2 Sınıfı: A2 sınıfı ehliyet alacak adayların 18 yaşını doldurmuş olmaları şartı aranmaktadır. Ayrıca A2 sınıfı ehliyete sahip olan adaylar, A1 ve M sınıfı ehliyetleri kullanılabilen tüm araçları sürme yetkisine sahip olurlar. A2 sınıfı ehliyet alanlar; gücün 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanabilirler.

A Sınıfı: A sınıfı ehliyet alabilmek için 20 yaşını doldurmuş olmanız ve en az iki yıllık A2 sınıfı ehliyete sahip olmanız şartı veya A2 ehliyet olmaksızın 24 yaşında olmanız şartı aranmaktadır. Bunlara sahipseniz ve genel sağlığınız yerinde ise A sınıfı ehliyet için başvuruda bulanabilirsiniz. A sınıfı ehliyet, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. Ayrıca A sınıfı ehliyete sahip olanlar M, A1 ve A2 sınıfı ehliyetler kullanılan tüm araçları sürme yetkisine sahip olurlar.

Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır?

Motor ehliyeti alabilmek için öncelikle bakanlığın yetkilendirildiği bir sürücü kursuna kaydolmanız, teorik eğitim ve direksiyon eğitimini almanız gerekmektedir. Teorik ve direksiyon eğitiminin sonunda önce yazılı ya da elektronik sınava daha sonra direksiyon sınavına girersiniz. Eğer farklı bir sınıf ehliyetiniz varsa teorik sınava girmenize gerek olmaz.

Motosiklet ehliyeti almak için gerekli belgeler nelerdir?

İlk defa motosiklet ehliyeti alacak kişilerin MEB’e bağlı özel sürücü kurslarına başvuruda bulunarak aşağıdaki evrakları temin etmeleri gerekiyor.

  • Kimlik fotokopisi (nüfus cüzdanı, avukatlık kartı veya pasaport)
  • Mezuniyet diploması veya öğrenim belgesi fotokopisi (aslıyla birlikte)
  • Adli sicil kaydı (en fazla ehliyet almasına engel teşkil etmeyen suçları içermiş olmalı)
  • Pratisyen veya uzman hekim tarafından verilen sağlık raporu (aile hekimi raporu da olabilir)
  • Herhangi bir sürücü belgesi varsa fotokopisi
  • Son altı ay içerisinde çektirilmiş olan iki adet biyometrik fotoğraf
  • Sınav ücretini kursiyerin kendisi veya sürücü kursu aracılığıyla yatırması ve makbuzu
  • 18 yaşını doldurmamış olanlardan veli veya vasi muvafakatnamesi

Motosiklet ehliyeti için hangi eğitimler veriliyor?

M, A1, A2, A ve B1 sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adaylarına verilen teorik ve uygulamalı(direksiyon) eğitimler kayıtlı olduğu sürücü kursu tarafından verilmektedir.

İlk defa ehliyet alacak adaylara trafik bilgisi, araç tekniği ve ilkyardım dersleri teorik olarak verilirken, var olan motosiklet ehliyetini yükseltmek veya başka bir ehliyete sahipken motosiklet ehliyeti almak isteyenlere yalnızca direksiyon eğitimi sürücü kursları tarafından verilir.

Teorik eğitimlerin ders saati Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

Direksiyon eğitimlerinin tamamı sürücü kursuna ait otomatik veya manuel vitesli motosikletlerle verilir.

Eğitimler genellikle sürücü adaylarının gireceği sınav parkurunda verilmektedir. Hem teorik hem de direksiyon derslerine devam zorunluluğu bulunmaktadır.

Motosiklet ehliyeti sınavları nasıl yapılır?

Teorik ve direksiyon eğitiminizin sonunda önce yazılı ya da elektronik sınava daha sonra direksiyon sınavına girersiniz. Eğer farklı bir sınıf ehliyetiniz varsa teorik sınava girmenize gerek olmaz, yalnızca direksiyon sınavına girmeniz yeterlidir. Çünkü yazılı ya da elektronik sınavda motor ehliyetinin ayrı bir sınavı yoktur. Bütün ehliyet sınıfları aynı sınava girer. Girecek olduğunuz sınavda; 12 ilkyardım, 23 trafik, 9 motor ve 6 trafik adabı olmak üzere toplamda 50 soru bulunur. Sınavı başarı ile tamamlayabilmeniz için bu 50 sorudan 35 tanesini doğru yapmanız gerekmektedir.

Direksiyon sınavı ise iki aşamalı gerçekleşmektedir. Biri belirlenen hareketleri ve engebeleri aşmanız gereken 5 dakikalık özel bir parkurdan oluşmaktadır. Özel parkuru geçenler 30 dakikalık trafik akışının olduğu güzergâhta tamamlanır. Her iki aşamada da başarılı olanlar motosiklet ehliyetini almaya hak kazanır.

Ehliyet başvurusu nereye yapılır?

Teorik ve direksiyon sınavını başarı ile geçen adaylara il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından sürücü sertifikası düzenlenir. Düzenlenen bu sertifikalarla ve yukarıda belirttiğimiz belgelerle beraber nüfus müdürlüklerine giderek ehliyet başvurusu yaparsınız. Yapılan başvurunuzun ardından ehliyetiniz PTT Kargo ile adresinize gönderilir. Ehliyetin elinize ulaşma süresi bulunduğunuz yere göre ortalama 15 gündür. Bu süre içerisinde motor kullanabilmeniz için nüfus müdürlüğü tarafından geçici sürücü belgesi verilir. Bu geçici belgenin süresi 15 gündür ve bu sürede geçici belge ile motor kullanabilirsiniz.

Motosiklet ehliyeti yenilenme süresi ve şartı nedir?

M sınıfı, A1, A2 ve A sınıfı ehliyetlerin 10 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir. Bu ehliyetlerin kullanım süreleri bittiğinde ve yenilenmesi gerektiğin de tekrardan sağlık raporu istenmekte. Yenilenme nedeniyle değiştirilen ehliyetlerden harç alınmamaktadır. Geçerlilik süresi dolan ehliyetle araç kullananların ehliyetleri alınır ve idari para cezası uygulanır.