Şüphesiz ki motosiklet tutkusu hepimizin çok fazla ve o yüzden şu an bu yazıda buluşuyoruz. Kimimiz ilk kez bir motor almak istediği için ekipman arayışında, kimimizse eski kaskını daha sağlam bir kaskla değiştirmek istediği için. Ancak hepimiz biliyoruz ki sonuç olarak motosiklet sürücüleri için sağlam bir kaskın önemi bir araba için bir emniyet kemerinin ne kadar önemli olduğuyla tamamen aynıdır. Peki iyi ve sağlam bir motosiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Gelin bu sorunun cevabını aşağıda birlikte verelim.

1. Motosikletinizin Modeli

Dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli unsur motosikletinizin modelinin ne olduğudur. Örneğin bir hız motosikleti kullanıyorsanız ya da kullanacaksanız güvenlik açısından kesinlikle tam kapalı bir kask kullanmanız gerekir. Ancak daha çok keyif ve yolculuk motosikleti
kullanmayı ya da scooter tarzı bir motosiklet kullanmayı düşünüyorsanız kaskınız da ona göre değişmelidir. Sonuç olarak hangi tarz motosikleti kullanırsanız kullanın iyi bir kask bir motosiklet sürücüsünün vazgeçilmezi olmalıdır.

2. Havalandırma

Uzun süren duraksız yolculuklarda ve sıcak havada güneşin altında yapılan yolculuklarda havalandırma bir kaskın en önemli detaylarından biri olacaktır. Çünkü bu yolculuklarda havalandırma özelliği bulunmayan bir kask takmak kafanızı çok fazla terletecek, kaşınmanıza
neden olacak ve böylece hem yolculuğunuzun keyfini azaltırken hem de tehlikeli durumlara yol açabilecektir. Bu nedenle kask seçerken havalandırma özelliği olup olmadığına dikkat etmek hayati önem taşır.

3. Kafa Ölçüsü

Bir kaskın kafanıza uyup uymaması motosiklet kaskı seçerken fiziksel açıdan en önemli etkenlerden biridir. Kafanızın ölçülerini bilmiyorsanız kask alışverişine çıkmadan önce kafa ölçülerinize bakmanız ve o doğrultuda bir seçim yapmanız gerekir. Çünkü kaskınızı taktığınız anda kendinizi rahat hissetmeniz çok önemlidir. Bu olmadığında dikkatiniz dağılacak ve sürüşünüzün kalitesi azalacaktır. Bu nedenle kaskınızın kafanıza uyup uymadığına bakmak dikkat edilmesi gerekenlerin başında yer almaktadır.

4. Ağırlık

“Bir kask ne kadar ağır olabilir ki?” diye düşünmeyin. Çok ağır olmayan bir kaskı bile uzun süre kafanızda taşıdığınızda bir süre sonra çok fazla baskı yapmaya başlayabilir. Bu nedenle kaskınızı alırken en hafif ama en sağlam olan kaskı seçmeniz çok büyük önem taşır.