Rotanızı Oluşturun, Yol Haritanızı Belirleyin

İster hobi amaçlı olsun ister ticari amaçlı olsun motosiklet kullanımında dikkat edilmesi gereken unsurlar ve kurallar vardır. Bu unsurlar ve kurallar motosiklet sürücüleri için hayati önem taşıdığı gibi diğer sürücüler ve yayalar için de oldukça önemlidir. Bu unsurlara dikkat edilmediği takdirde can ve mal kayıplarının yaşanacağı kazalara davetiye çıkarılır. Sürüş keyfinizi bozmadan sağlıklı sürüşler gerçekleştirmeniz için dikkat etmeniz gereken unsurları sizin için bu yazımızda derledik.

Sizi Koruyacak ve Görünürlüğünüzü Arttıracak Ekipmanlar Kullanın

Motosiklet kullanmaya başlarken dikkat etmemiz gereken en önemli unsur, sizi her türlü kazadan ve hava şartlarından koruyacak ekipmanlar kullanıyor olmanızdır. Bunların başında olası kazalarda ciddi darbeler alabileceğiniz ve bunun sonucunda hayati riskler doğuracak baş bölgemizi korumak amacıyla kullandığımız kasklar geliyor. Kaskımızı hava durumu ne olursa olsun mutlaka takmalıyız. Kask kadar önemli diğer bir ekipman da ceketlerdir. Yazlık ve kışlık olmak üzere kullanıldığı mevsime göre farklılık gösteren motosiklet ceketleri, sizi mevsimin zor koşullarından koruyarak dikkatinizi yola vermenize yardımcı olur ve kaza riskinizi azaltır. Sürüş esnasında kullanmanız gereken bir diğer koruyucu ekipman da eldivendir. Eldivenler gidonlara sağlam tutuş sağlayarak hakimiyeti arttırır. Aynı zamanda kaza esnasında korunma amacıyla refleks olarak önce eller kullanılır. Bu nedenle ellerinizi korumanız, olası kazalarda en az hasarı almasını sağlamanız gerekir. Bunların yanın sıra bacaklarınızı kapatacak ve tam koruma sağlayacak pantolonlar ve bileğinizi kapatacak botlar kullanmanızda fayda var.

Motosiklet kullanırken korunmanın yanında görünür olmanın da önemi oldukça fazladır. Otomobil ve araç kullanıcılarının motosiklet sürücüleri konusunda en çok şikâyet ettikleri konu motosikletlerin trafikte görünürlüğünün az olmasıdır. Sürüş esnasında motosiklet sürücüsünün görünür olması birçok kazanın önüne geçmektedir. Bunun için yapmanız gereken açık renkli kıyafetler seçmektir. Mevsim koşulları buna uygun değilse reflektör detaylı giyinmek oldukça önemlidir.

Trafiğe Çıkmadan Lastiklerinizi ve Freninizi Kontrol Edin

Sürüş esnasında dikkat etmeniz gereken birçok konu arasında önem arz eden bir diğer husus da yola çıkmadan önce lastiklerinizin havasını kontrol etmek ve frenlerinizin durumuna bakmaktır. Eğer lastikleriniz ve freniniz sürüşe uygun durumda değilse size zor anlar yaşatabilir. Lastiklerin basınç kontrolü yapılarak yırtılma ve benzeri durumlara karşı kontrol edilmesi, frenlerin de tutup tutmadığının denenmesi sürüş esnasında herhangi bir problemle karşılaşmamak ve güvenli sürüş gerçekleştirmek için gereklidir.

Gergin veya Sinirli Anlarınızda Sakinleşmeyi Bekleyin

Motosiklet sürücülerinin trafikte duygu durumlarını kontrol etmeleri oldukça önemlidir. Duygularımızın yoğun olduğu anlarda trafikte olmamak hem sürüş dikkatimizin dağılmaması hem de en ufak bir sorunda aşırı tepki vermememiz için önemlidir. Aksi durumda sürüş dikkatimiz dağılarak olası kazalara davetiye çıkarabilir veya trafikte huzuru kaçıracak ve trafiği aksatacak durumlara maruz kalabiliriz. Bu söz konusu durum yalnızca motosiklet sürücüleri için değil trafiğe çıkan bütün araçlar için önem taşımaktadır. Bu nedenle duygu patlaması yaşanılan durumlarda bir durup sakinleşmek ve yola öyle devam etmek gerekir.

Aynalardan Sürüş Mesafesini Takipte Kalın

Trafikte pek çok sürücünün dikkatinden kaçan ve güvenli sürüş için önem taşıyan bir diğer konu ise takip mesafesi kuralıdır. Bu trafik kuralı yalnızca motosiklet kullanıcıları tarafından değil otomobil kullanıcıları tarafından da sık sık ihlâl edilen bir kuraldır. Bu kuralın ihlâl edilmesinin altında; sürücülerin reflekslerine güvenmesi ve ani fren hareketlerinden dahi mesafeyi koruyabileceği inancı yatar. Oysa önümüzdeki aracın fren yapıp yapmadığını anlamak, vakit ve tecrübe isteyen bir süreçtir. Teknik olarak olması gereken takip mesafesi, hızın yarısı kadar metre olarak geçer. Yani; 100 km hızla ilerleyen bir aracın takip mesafesi 50 m olmalıdır.

Frenleri Efektif Bir Şekilde Kullanın

Motosikletin frenlerinden maksimum düzeyde yararlanabilmemiz için öncelikle çalışma prensibini anlamamız gerekir. Motosiklet fren yapılmaya başladığı anda arkadan öne doğru ağırlık transferi gerçekleşmeye başlar. Bu yüzdendir ki freni çok ani ve hızlı sıkarsanız ağırlık aktarımı tamamlanmadığı için amortisörler kapanmadan frenlemeye geçen motosikletin lastikleri kilitlenir. O yüzden freni çok sıkmamamız gerekiyor. Yavaştan serte doğru. Bunu yapmanıza yardımcı olacak çalışma ise freni sıkarken 1001 – 1002 – 1003 – 1004 diye sayın ve her saydığınızda basıncı arttırın. Önce amortisörler kapanacak, bununla birlikte ağırlık öne yığılmış olacak ve ön lastik yeri sıkı sıkı tutmaya çalışacaktır. ABS’li motosikletlerde yanlış kullanımdan dolayı oluşan kilitlenmelerin önüne geçilmiştir. Fakat ABS devreye giriyorsa şunu bilin ki motosikletiniz yanlış yaptığınız frenlemeye tolerans gösteriyor ve sizin yerinize frenlerdeki baskıyı azaltıyor. Frenleme konusunda bol bol pratik yapmalısınız. Aksi takdirde yanlış frenlemeler veya geç kalınmış frenlemeler nedeniyle kazalar kaçınılmaz bir hâl alır.

Yayalara ve Diğer Araçlara Dikkat Edin

Motosiklet sürücülerinin trafikte dikkat etmesi gereken bir diğer unsur da yayalar ve diğer araçlardır. Sürücü bu iki unsura dikkat etmediği takdirde trafikte oldukça zorlu anlar yaşayacaktır. Motosiklet sürücüsü her ne kadar tecrübeli olsa ve dikkatli bir sürüş gerçekleştiriyor olsa da trafik kurallarını hiçe sayan ve bu kurallara dikkat etmeyen yayalar ve sürücüler vardır. Trafikte duyarlı davranmayan, yalnızca kendi sürüş konforunu düşünen sürücüler, diğer sürücüleri oldukça tehlikeli durumlara sokmaktadırlar. Ani frenleme yapan araçlar, park halinde iken arkasını kontrol etmeden kapı açan sürücüler ve yaya geçidi kullanmayan, anide yola çıkan yayalar oldukça fazladır. Bu tarz davranışlar günümüzde sayısızca trafik kazasına neden olmaktadır. Bu kazalarda yalnızca motosiklet sürücüleri değil yayalar da büyük zararlar alarak çıkmaktadır. Bu nedenle motosiklet sürücülerinin tüm dikkatini yola vermeleri gerekir.