Motosiklet kullanımının artmasıyla, buna ilişkin kazaların da arttığını istatistiksel olarak gözlemlemekteyiz. Aslında otomobil ile motosiklet kazalarında oran olarak eşitlik vardır. Her yıl 100 otomobilden 1,4’ü, 100 motosikletten % 1,5’i trafik kazasına karışmaktadır. Ancak motosiklet kazlarında ölüm riski daha yüksektir. Motosiklet kazası sebeplerinin büyük bir bölümünü kontrolsüz hız, sürüş kontrolü kaybı ve alkollü kullanım oluşturmaktadır. Bu tür risk faktörlerinin ortadan kalkması için çeşitli önlemler alarak trafikte çok daha emniyetli ve konforlu sürüşler elde edebilir, olası kazaların önüne geçebilirsiniz. Biz de bu yazımızda motosiklet kullanıcılarının sağlıklı sürüşler yapabilmesi için alınacak önlemlere değindik. Bu önlemlere birlikte inceleyelim, kaza riskini en aza indirelim.

KULLANICIYA UYGUN MOTOSİKLET SEÇİMİ

Motosiklet dünyasına yeni adım attıysanız ve ilk defa motosiklet alıyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken konu, fiziksel yapınıza uygun bir motosiklet seçimidir. Oturduğunuzda ayak tabanlarınızın zemine tam olarak basmasına imkân veren, size ağır gelmeyecek, hafif yapılı ve üzerinde rahat hissettiğiniz bir model seçmeye özen gösterin. Motosikletinizin boyunuza ve kilonuza uygun olması gerektiğini unutmayın, bu sayede motosikleti çok daha rahat bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Başlangıç için 250-300 cc motor gücünden daha yüksek güçlü motosikletler genel olarak tercih edilmemelidir. Düşük güçteki motorlar şehir içi kullanıma oldukça uygundurlar ve manevra kabiliyetlerinin yüksekliği deneyimsiz sürücüler için büyük avantajdır.

UYGUN KIYAFET SEÇİMİ

Motosiklet kullanırken tişört, şort, sandalet gibi ince yapılı kıyafetler sürüş güvenliğinizi düşürebilir. Sizi rüzgârdan, yağmurdan, güneşten ve tozdan koruyacak giysiler seçmeniz, cilt sağlığınız ve sürüş kontrolünüz için oldukça önemlidir. Deri veya bu ayarda güçlendirilmiş ceket, eldiven ve pantolon tercih edilmelidir. Özellikle hava geçiren kumaşlar olması cilt sağlığınız için de önem arz eder. Aynı zamanda seçeceğiniz kıyafetlerin rengi de önem taşır. Koyu renkli kıyafetlerdense, daha canlı, açık renkli veya reflektör içeren kıyafetler tercih edilmelidir. Böylelikle trafikte otomobil kullanıcıları tarafından kolaylıkla fark edilebilirsiniz. Bu tarz seçimler gece saatlerinde de görünebilir olmanıza fayda sağlayacaktır.

DOĞRU KASK SEÇİMİ

Motosiklet kullanımı sırasında kask ve ekipmanların seçimi hayati önem taşımaktadır. Doğru kaskın seçilmesi, olası kaza durumlarında sürücülerin en az hasarı almasını sağlar. İstatistiklere göre kask kullanmayan kişilerin, takan kişilere oranla motosiklet kazası sırasında kafa travması geçirme olasılığı 3 kat daha fazladır. Bu nedenle kask alırken dikkat etmeniz gereken husus kaskın modeli ve ne tür testlerden geçtiğidir.

İki tür kask modeli bulunmaktadır; açık kasklar, kapalı kasklar. Açık kasklar sadece kafatasını korumaktadır ve polis denetim noktalarından geçmenize yardımcı olur. Kapalı kasklar ise sizi rüzgârdan ve tozdan korurken aynı zamanda sesi az geçirme özelliği ile de son derece korunaklıdırlar.

Günümüzde son derece modern ve korunaklı kasklar üretilmektedir. Bu kasklar hem daha sağlam hem daha hafif hem de daha konforludur. Kask seçimi son derece önemli olduğundan ucuza kaçıp hayati riskleri almamalıyız. Aynı zamanda kaskların da bir ömrü olduğunu ve her 5 yılda bir değişmesi gerektiğini belirtmemiz gerekir.

sürüş dersi alınmalı

Motosiklet kullanmaya yeni başladıysanız veya uzun bir aradan sonra motosiklet kullanmaya devam edecekseniz mutlaka sürüş dersi almalısınız. Alacağınız derslerle motosiklete dair bilgiler edinebilir, sürüş güvenliğiniz için önlemleri ve trafikte dikkat etmeniz gereken kuralları öğrenebilirsiniz. Bu dersler özellikle acil durumlarda alacağınız aksiyonlar ve manevra tekniklerini öğrenmenize imkân sağlar.

olumsuz hava koşullarına hazIrlıklı olunmalı

Motosiklet kullanıcılarının dikkat etmesi gereken önemli konulardan biri de hava koşullarıdır. İster çok tecrübeli ister tecrübesiz bir sürücü olun, hava koşullarına dikkat etmediğiniz müddetçe risk faktörünüz hep var demektir. Sürüş kontrolünü ve konforunu etkileyen bu faktörün, risk olmaktan çıkması elinizde.

Yağışlı ve rüzgârlı havalarda sürüş dikkatimizi en üst seviyeye çıkarmalıyız. Yağmur görüş açımızı azalttığı gibi yolun kayganlığını da arttırmaktadır ve bu da yolculuğumuzun zor geçmesine neden olmaktadır. Bu nedenle yağmurlu havalarda fazla hız yapmaktan kaçınmalı ve ani manevralardan uzak durmalıyız. Rüzgârlı havalar da bizim için risk faktörleri taşımaktadır. Rüzgârın geldiği yöne dikkat ederek, rüzgârın savurma olasılığına dikkat etmek gerekir. Bunların yanında eksi derecedeki havalarda buzlanma ihtimalini düşünerek yola çıkmamalıyız.

gözlem yapılmalı ve dikkat yola verilmeli

Sürüş esnasında dikkatinizi ve kontrolünüzü yola vermeniz hayati önem taşımaktadır. Dikiz aynalarından da yararlanarak çevrenizi tarayıp araç ve yol durumunu gözden geçirmelisiniz. Trafiğin yoğunluğunu, mevcut hava durumunu, zemin durumunu göz önünde bulundurarak sürüşünüzü gerçekleştirmelisiniz.

Kum, taş gibi yapıdaki maddeler motosikletinizin tekerleklerini beklemediğiniz şekilde etkileyebilir. Benzer şekilde yolda bulunan kasisler ve çukurlar aracınızı sarsar ve ciddi tehlikeye dönüşebilir. Aynı zamanda yoğun trafikte ani otobüs ve araç durmalarına maruz kalabilirsiniz. Böyle durumlarda hızlı aksiyon alarak dikkatli sollama yapmak hayat kurtaracak niteliktedir.

Hız yapmak ve dikkat kaybı, bu beklenmedik yol koşullarına yakalanmak demektir. Oysa tüm dikkatinizi yola verdiğinizde bu durumlardan kaçınmış olur ve olası risklere karşı çabuk aksiyon alıp, gerekli manevraları yapabilirsiniz. Aynı zamanda daha önceden rotanızı belirlemeniz ve yolu tanımanız da sürüş konforunuzu arttıracaktır.