Tarih sahnesine çıktığı ilk günden bu yana birçok insan tarafından tercih edilen motosikletleri kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususların çoğu hayati önem taşımakta ve olası kaza risklerinde sürücülerin hafif hasar almasını sağlamaktadır. Bu konuda markalar ve ekipman üreticileri sürücülerin kullanım deneyimini artırmaya yarayan ve güvenliklerini sağlayan birçok ekipman üretimi gerçekleştirmiş ve gün geçtikçe de ilerleyen teknolojilerle bu ekipmanları geliştirerek kullanıcıların hizmetine sunmuştur. Geliştirilen güvenlik ekipmanları her gün, birçok motosiklet kullanıcısının hayatını kurtarmıştır. Bu nedenle motosiklet kullanıcılarının bu ekipmanları edinmeden trafiğe çıkmamaları önerilir. Birçok işlevi bulunan ve sürücülerin motosiklet kullanım konforunu arttıran ve kolaylaştıran, daha güvenli ve pratik sürüş deneyimi yaşatan ekipmanlar arasında kask, mont, pantolon, eldiven, bot, balaklava, sırtlık, dizlik, dirseklik ve bellik bulunmaktadır. Gelin bu ekipmanlara detaylıca bakalım.

KASK

Beynimiz en kritik organımızdır ve motosiklet kazalarında en sık yara ve darbe alan bölgedir. Haliyle sürüş sırasında iyi muhafaza edebilmemiz için doğru kaskı seçmek çok önemlidir. Bu seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken kriterler vardır. Kafa ölçünüze uygun olması, malzeme çeşidi ve ağırlığı önemli kriterlerdir. Bir diğer önemli kriter ise kaskın aerodinamik tasarımıdır. Zira bazı kasklar kafa yapınıza uygun ve korunaklı olsa da sürat yapacak sürücüler için ideal olmayabilir, çünkü rüzgâr kask içinde uğultu yapabilir. Bu durumda tam kapalı kasklar tercih edilmelidir. Tam kapalı kaskların yanı sıra yarım kasklar, çeneliği açılabilen kasklar ve çeneliksiz kasklar da bulunmaktadır. Bunların arasında en korunaklı olan, olası kazalarda en az hasarı almanızı sağlayan tam kapalı kasklardır. 

Dış kısımları sert yüzey malzemeden üretilen motosiklet kasklarının, iç kısımları ise şiddeti azaltıcı etki yaratacak yumuşak malzemelerden üretilmektedir. Bunların yanında kask takmak kanunen de zorunludur. Bu durumda kasksız trafiğe çıktığınızda hem fiziksel zarara uğrayabilir hem de para cezasına çarptırılabilirsiniz.  

MONT

İster yaz mevsimi olsun ister kış mevsimi motosikletle güvenli sürüş için olmazsa olmaz koruyucu ekipmanlardan biri de monttur. Olası bir kazada en az hasarı almanızı sağlayacak iyi bir montun özelliği; omuz, dirsek ve sırt korumasının olmasıdır. Bir tam yazlık fileli model, bir de tam kışlık model almak uzun süre işinizi görebilir. Çünkü motosiklet montu, sürücüleri hava koşullarında da koruması açısından çok önemlidir.

Etiket fiyatı markadan markaya değişse de aynı kumaş özelliklerine sahip hava alabilen genellikle deri ve etiketinde CE onayı bulunan montları tercih edebilirsiniz. Hemen hemen her markanın erkek ve kadın motosiklet ceketi modelleri bulunmaktadır. Motosiklet montlarının barındırdığı dahili güvenlikler de bir sürücünün mont alırken dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biridir.

PANTOLON

Motosiklet kullanıcılarının bel kısmı ve ayak bileği arasında kalan bölgeyi tehlikelere karşı koruyan korumalı pantolonlar belki de günlük hayatta kullanımı en zor olan ekipmandır. Diğer motosiklet ekipmanlarını iner inmez çıkarmak mümkün iken pantolonunuz tüm gün üzerinizde kalmak durumundadır. Bu nedenle hava koşullarını da göz önünde bulundurarak ihtiyacınıza ve bedeninize en uygun pantolonu almanız gerekir. Motosiklet pantolonları genellikle deri, tekstil ve kot olarak üç farklı tarzda üretilmektedirler. Aynı zamanda markadan markaya farklılık gösteren kalite ve modelleri de bulunmaktadır. Burada ayrıştırıcı olarak en çok dikkat etmeniz gereken noktalar; hareket özgürlüğünüzü kısıtlamayacak, ekstra diz korumalı ve su geçirmez olmalarıdır.

ELDİVEN

Motosiklet kazalarında sürücülerin yer ile temas eden ilk uzvu genellikle ellerdir. Olası kaza durumlarında sürücüler refleks olarak elleriyle destek almak için hamle yaparlar, böyle bir durumda sürtünme olacağından ellerin en az hasarı alması için eldiven kullanılması şarttır. Eldivenler aynı zamanda üretildikleri malzemenin yapısı gereği motosiklete kolay tutunmayı ve kolay bir sürüş yapmanıza yardımcı olarak yol hakimiyetini arttıracak ekipmanlardır. Yalnızca yaz mevsimlerinde motosiklet kullanmayacaksanız dört mevsim özelliği olan eldivenlerden kaçınmanızı tavsiye ederiz. Çünkü böyle bir durumda dört mevsim eldivenler yaz aylarında ellerinizi terletirken, kış aylarında da istediğiniz korumayı sağlamayabilir. Alacağınız eldivenin elinizi sıkmaması ve ellerinizi uyuşturmaması da oldukça önemli bir konudur.

BOT

Çoğunlukla motosiklet aksesuarlarında son tamamlayıcı parça olarak görülen botlar, oldukça önemli yatırımlardır. Motosiklet kazası yaşayıp da ayaklarından darbe almayan insan sayısı oldukça azdır. Motosiklet botları olası kaza durumlarında ayak bileğini ve kaval kemiğini; ezilme, sürtünme, burkulma ve kırılmalara karşı korumaktadır. Bu botların bağcıklı olmamalarına, kaymaya ve sürtünmeye dayanıklı, bilekleri saran ürünler olmasına dikkat edilmeli. Bu nedenle tam korumalı uzun botlar tercih edilmeli ve kalitesinden de ödün verilmemeli. Eğer günlük kullanım değil de arazi sürüşü yapıyorsanız, buna özel üretilen cross botları kullanmanız gerekir. Bir diğer önemli nokta da ayak numaranıza en uygun botu tercih etmeniz, aksi takdirde sıkması veya büyük gelmesi sürüş konforunuzu oldukça etkileyecek niteliktedir.

SIRTLIK

Sırtlıklar, kaza anlarında motosiklet kullanıcılarının omurilik, bel ve sırt bölgesini koruyan aksesuarlardır. Oldukça hayati önem taşıyan sırtlıklar çarpışma anında sürücüler için bir nevi hava yastığı görevi görerek darbeyi emer. Sırtlık seçimi yaparken özellikle kullanılan malzemenin dayanıklı olmasına ve nefes alabilen kumaşlardan üretilmiş olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca sırtlıklar aerodinamik yapılarıyla, her boy ve kiloya göre ayarlanabilir özelliklerde olduklarından, omuz askıları ve bel bandı sayesinde rahatlıkla kullanılabilir.

DİZLİK

Motosiklet sürücüleri için güvenlik ekipmanları içerisinde yer alan dizlikler düşme anında dizin alacağı hasarı en aza indirmeye yardımcı olan önemli bir aksesuardır. Bilindiği üzere diz kapağı oldukça hassas bir bölgedir. Alacağı en ufak bir hasar, kırılmalara neden olabilmektedir. Bu nedenle motosiklet sürücüleri sakatlanmalara karşı dizlik kullanmalıdırlar. Mavsallı dizlikler tasarım ve esnek yapıları sayesinde hem motor sürüşlerinde hem de sürüş dışında rahat hareket etme kabiliyeti sunmaktadır. Dizliklerin alt bölümlerinde bulunan darbe emici elastik pedler sayesinde eklemleri hem darbelerden hem de soğuk hava koşullarından korumaktadır.

DİRSEKLİK

Dirseklikler olası motosiklet kazalarında, kol bölgesinin korunmasına, kaza esnasında gerçekleşecek sürtünmeden ve darbeden en az hasarı almaya yardımcı olması açısından oldukça önemli ekipmanlardır. Dirseklikler darbe emici ve nefes alabilen pedlerden üretilmektedirler. Plastik materyal malzemeden üretilmeleri, rahat hareket kabiliyeti sağlamaktadır. Ayarlanabilen cırt cırtlı yapısı ile de kolunuzu saran özelliğe sahiptirler.

BELLİK

Bel bölgemiz alacağı herhangi bir hasarda iyileşme süresi en uzun bölgelerimizden biridir. Olası kaza durumlarında motosiklet sürücüsünün yere düştüğü zaman belinden darbe almamasını sağlamaktadır. Aynı zamanda olumsuz hava koşullarından da korumaktadır. Belliklerin vücut hareketlerinize uyumlu aerodinamik yapıda olmaları da hareket kabiliyetinizi sınırlamamasını sağlar. Bellikler barındırdıkları diş sayısına göre de koruma özelliğine sahiptir. Euro dinamik dört dişli bellik ve euro dinamik üç dişli bellikler tavsiye edilen modellerdir.

BAKLAVA

Motosiklet sürücülerinin yüzünü rüzgâr ve soğuktan korumak için tasarlanmış bir üründür. Süratli sürüşlerde hızdan kaynaklanan aşırı rüzgâr cilde ciddi oranda zarar verebilmekte ve sürüş konforunu önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Bu yüzden olumsuz hava koşullarında mutlaka balaklava kullanılmalıdır.