Yıllardır tarih sahnesinde olan motosikletler geçmişten günümüze milyonlarca insan tarafından tercih edilmiştir. Gerek trafik sorunu yaşatmaması gerek hızlılığı gerekse de bu hızın verdiği tutku nedeniyle günden güne motosiklet kullanıcı sayısı artmaktadır. Tüm bu olumlu yanlarına rağmen, motosiklet kullanıcılarının trafikte yaşadığı sorunlar da sayısızdır. Bu sorunların temel nedenleri duyarsız sürücüler, yolların fizyolojik yapısındaki bozukluklar ve dikkatsiz yayalardır. Karşılaşılan bu tarz problemler birçok kazaya neden olabilmektedir. Kimi kazalar ufak atlatılsa da kimi kazalarda üzücü kayıplar yaşanmaktadır. Bunlar engellemek için tecrübeli veya yeni başlamış olmanız fark etmeksizin, eğer motosiklet sürücüsüyseniz dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Gelin bu önemli hususlara birlikte göz atalım.

ARAÇLARIN KASITLI OLARAK MOTOSİKLETLERİ SIKIŞTIRMASI

Motosiklet kullanıcılarının belki de en çok yaşadığı problem otomobil sürücüleri tarafından dikkate alınmama ve sıkıştırılma problemidir. Bir motosikletli olarak her ne kadar trafik kurallarına tamamıyla uysanız da otomobiller tarafından sıkıştırılabilirsiniz. Şeridin sağ tarafında giderken sol tarafınızdan; sol tarafında giderken de sağ tarafınızdan sıkıştırılma ihtimaliniz yüksektir. Özellikle de bariyer ve yol kenarında bulunuyorsanız, herhangi bir kaza yaşamamak için motosikletinizi çok dikkatli kullanmanız gerekmektedir.

ETRAFI KONTROL ETMEDEN ARAÇLARIN KAPISINI AÇAN SÜRÜCÜLER

Bu sürücü hatası da çok sık karşılaşılan sorunlardandır. Özellikle trafiğin yoğun ve sıkışık olduğu şehirlerde otomobil kullanıcılarının şerit içinde indi-bindi yapması, arkasını kontrol etmeden kapısını açması sonucunda yaşanan kazaların sayısı oldukça fazladır. Bu hatadan doğan kazalar sonucunda otomobillerde sadece maddi hasar görülürken, motosiklet kullanıcıları için aynı durum söz konusu olmamaktadır. Birçoğu ağır hasar ve ciddi kayıplarla sonuçlanan bu soruna dikkat edilmesi gerekir.

TİCARİ ARAÇLARIN YOLCU ALMAK İÇİN ANİDEN DURMASI

Motosiklet kazalarının ya da trafikte yaşanan kazaların temel sorunlarından biri de dolmuş, otobüs ve taksi gibi ticari araçların yolcu almak veya indirmek için aniden durmasıdır. Akış halindeki trafikte yolcu almak isteyen ticari araçların aniden durması ve motosiklet duruş mesafesinin, otomobil duruş mesafesine oranla daha uzun olması, beraberinde öngörülemeyen kazalara neden olmaktadır. Bu tip sorunlarda otomobiller daha kısa mesafede durup, ufak maddi hasarlar alırlarken yine motosiklet sürücüleri için durum daha kritik bir hal almaktadır. Trafikte ticari araçların arkasına takılmamaya dikkat etmek, bu tarz sorunlar için alınabilecek önlemlerdendir.

YOLDAKİ BOZUKLUKLAR, TEHLİKELİ GİRİNTİ VE ÇIKINTILAR

Motosiklet sürücülerine trafikte zor anlar yaşatan sorunların hepsi sürücü kaynaklı değildir. Yolların fizyolojik yapısındaki bozukluklar, yol üzerinde bulunan engeller, girinti ve çıkıntılar motosiklet kullanıcılarını tehdit etmektedir. Bu tarz fizyolojik sorunlar motosiklet kullanıcılarının sürüş konforunu bozduğu gibi, aynı zamanda da kontrolü kaybetmelerine neden olmaktadır ve akabinde kazalar kaçınılmaz bir hâl almaktadır.  Sürüş esnasında yaşanılacak en ufak bir dikkat kaybı, önünüzdeki engelleri fark etmemenize neden olur. Bu konuda oldukça dikkatli davranılmalıdır.

TRAFİKTE KURALLARA UYMAYAN YAYALAR VE SÜRÜCÜLER

Motosiklet sürücülerinin zorluk yaşadığı bir diğer konu ise trafik kurallarını hiçe sayan ve bu kurallara dikkat etmeyen yayalar ve sürücülerdir. Trafikte duyarlı davranmayan, yalnızca kendi sürüş konforunu düşünen sürücüler, diğer sürücülere oldukça zor anlar yaşatmaktadır. Bu tarz davranışlar günümüzde sayısız trafik kazasına neden olmaktadır. Bu kazalardan yalnızca motosiklet sürücüleri değil yayalar da büyük zararlar alarak çıkmaktadır. Kırmızı ışıkta durmamak, yaya önceliğini dikkate almamak, sinyal vermeden şerit değiştirmek bu tür kazalara neden olabilecek davranışlardır. Yalnızca sürücü kaynaklı olmayan bu kazalar, yayaların dikkatsizliği sonucunda da oluşabilmektedir. Yaya geçidi kullanımına dikkat etmemek, aniden yola çıkmak, yayaların yaptığı başlıca hatalardır ve bu hatalar ani frenlemelere ve ardı arkası gelmeyen kazalara neden olmaktadır. Bu tarz kazalara ehemmiyet vermemek için sürüş dikkatimizi en üst seviyede tutmamız gerekmektedir.