Gezi, ulaşım ve hobi amaçları ile sıkça tercih edilen araçların başında gelen motosikletin, çeşitli modelleri bulunmaktadır. Model farklılıklarını belirleyen önemli faktörler yaşam tarzlarına göre motosiklet kullanım amacı ve kullanım alanlarıdır. Şehir içi ulaşım kolaylığı sağlayan modellerden, engebeli arazide kullanılan modellere kadar motosikletlerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunları ayırt etmemizi sağlayan da birden fazla etmen vardır. Oturuş biçimimizden, ayaklarımızın konumlarına, belimizin dikliğinden, diz açımıza kadar birçok farklılıklar tercih edeceğimiz modeli belirlemektedir. Fiyat aralıkları birbirlerinden farklılık gösteren motosiklet modellerinin; motor gücü, tork gücü, km/s hızı gibi özelliklerinin fiyatlandırmada rolü büyüktür. 

Motosiklet dünyasına yeni adım atan kullanıcıların yaşam tarzlarına ve ihtiyaçlarına en uygun modeli bulabilmeleri için bu yazımızı derledik. Gelin sizin motosiklet modelinizin hangisi olduğuna karar verelim.

Scooter Motosikletler

Genellikle şehir içi kullanıma uygun olan Scooter modeller, kalabalık trafiğe pratik çözümler sağlamak adına oldukça kullanışlıdır. Hızı düşük olan Scooter modellerin, manevra kabiliyetleri yüksek, bakım maliyetleri ve yakıt tüketimi de oldukça düşüktür. Otomatik vites olan bu modellerde sadece gaz ve fren vardır. Düşük güce sahiptirler ve sarsıntılar hissedilebilir. Bu motosikletleri kullanmak isteyen kişilerin, güvenli ve sorunsuz bir şekilde sürüş gerçekleştirmeleri için daha önceden başka tür motosikletleri kullanılmış olmaları tavsiye edilir.

Touring Motosikletler

Genel olarak basit yapılı olan Touring modeller, uzun mesafe yolculuklarında yorgunluk problemi yaşatmama adına dizayn edilmiş, oldukça konforlu modellerdir. Grenajları yoktur, yolcu ve bagaj taşıma konusunda oldukça esnek imkanlar sunan bu model, yük taşımaya da oldukça elverişlidir. Grenajları olmadığı ve basit yapılı oldukları için bakım maliyetleri de oldukça düşüktür. Yere yakınlığından ötürü engebeli arazide kullanıma uygun değillerdir, aynı zamanda fazla yer kapladığı için de şehir içi kullanımda problem yaratabilirler. 

Yüksek hacimli modelleri bulunan Touring modeller, şık ve sportif tasarımları ile de oldukça çekicidirler. Ağır yapılı olmalarından kaynaklı son derece hantal ve viraj kabiliyetleri az olan bu modeller, yeni başlayan kullanıcılara pek tavsiye edilmez.

Cross Motosikletler

Motosiklet kullanımını ulaşım aracı olarak değil, hobi ve tutku için yapanların tercih edebileceği bir modeldir.  Engebeli ve zorlu arazi koşullarında rahat bir yolculuk yapmak ve konforu üst düzeye taşımak için tasarlanan Cross modellerin gövdelerinde fazla parça yoktur. Yerden yüksek yapıları ile de engebelerin yaratacağı sarsıntıyı en aza indirger. Fren sistemi ve amortisörleri özel olarak tasarlanan Cross modeller aynı zamanda sade, hafif ve sağlam bir yapıya sahiptirler. Bundan dolayı far, yan ayak, orta ayak, gösterge, sinyal bulundurmaz ve dolayısıyla şehir içi kullanıma uygun değillerdir.

EndurO Motosikletler

Endura motosikletler, her türlü kullanım koşulunda sürücüsüne üst düzey konforu sunmak için tasarlanmıştır. Şehir içinde, şehir dışında, arazi yolculuğunda, yolculu ve yüklü olarak sorunsuz ve konforlu uzun yolculuklar yapmak mümkündür. Türkiye koşullarında en uygun kullanımı sağlayan motosiklet türü olan Endura modellerin, bakımları kolay olduğu gibi bakım maliyetleri de düşüktür. Güvenlik donanımlarının üst seviyede olmasından dolayı, motosiklet dünyasına yeni adım atacaklara tavsiye edilebilecek en uygun modellerdendir. 

Naked (Çıplak) Motosiklet

Bütün modeller içerisinde en çok tercih edilen ve fonksiyonel olan motosiklet çeşididir. Her bütçeye uygundur ve her sürücü için kullanımı rahattır. En düşük motor hacmine sahip olan

Naked modellerin, manevra kabiliyetleri oldukça yüksek olduğu gibi, performansının ön planda tutulması nedeniyle de yakıt tüketimleri de yüksektir. Naked yani çıplak denmesinin nedeni ise rüzgar kesme ve motosikleti bazı darbelerden koruma amacıyla racing motorlara takılan ‘’karenaj’’ bulunmamasıdır. Bunun en büyük artısı, olası bir kaza durumunda karenaj bulundurmadığından açabilecekleri masraflar diğer modellere kıyasla daha düşüktür.

Şehir içi kullanımı rahat modellerden olup, motosiklet kullanmaya yeni başlayan sürücüler içinde oldukça idealdir.

.

Elektrikli Motosikletler

Günümüzün en önemli sorunlarından olan iklim krizini durdurmaya yönelik çalışmaları tekstil sektöründen, otomobil sektörüne kadar birçok alanda görmekteyiz. Bunlardan biri de motosiklet sektörünün son zamanlarda üzerinde oldukça fazla durduğu, doğa dostu elektrikli motosikletlerdir. Gerek akaryakıt fiyatlarının yüksekliği gerekse çevreci yapılarından dolayı son zamanlarda kullanımı artan elektrikli motosikletlerin hem tasarımı hem de kullanım kolaylığı Scooter modellere benzemektedir. Uzun şarj ömrüne sahip elektrikli motosiklet modelleri şehir içi kullanıma oldukça elverişlidir. Genellikle iki tekerlekli modellerin rastlasak da üç tekerlekli modelleri de mevcuttur ve bu durum güvenli sürüşü bir üst seviyeye çıkarmaktadır. 

Yeni sürücüler için oldukça ideal olan elektrikli motosikletler, B sınıfı ehliyetle kullanıma imkân sağlamaktadır.

.

Supersport Motosikletler

Supersport motosiklet modeli, yüksek hızlara kolayca ulaşabilen ve bu hızı koruyabilen motosikletleri bünyesinde barındırır. Diğer modellere göre daha hızlı yol alabilmelerinin yanı sıra, güçlü fren sistemleri ile de ani duraklamalar gerektiğinde kolayca yavaşlayabilir. Pist yarışlarında kullanılmak üzere üretilen bu modelin, ilerleyen zamanlarda düşük motor hacimli modelleri de piyasa sürülmüş ve şehir içi kullanıma daha elverişli hale getirilmiştir.

Bu modeli kullanabilmeniz için A sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekir. Bunun için de 20 yaşından büyük ve en az 2 yıl A2 sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. 

Yeni başlayan ve yeterince motosiklet tecrübesi olmayan sürücülere tavsiye edilmemesinin sebebi ise; hızlanma kabiliyetinin yüksek olması ve herhangi bir dikkatsizlikte ölümcül kazalara yol açabilecek olmasıdır.

.

Commuter Motosikletler

Kullanımları kolay ve manevra kabiliyetleri yüksek olan Commuter motosikletler, genellikle başlangıç motoru veya kurye motoru olarak adlandırılırlar. Motor hacmi düşük olan bu modellerin bakımları kolay ve uygun maliyetli olduğu gibi yakıt tüketimi de hayli düşüktür. 

Çoğu modeli manuel viteslidir ama yarı manuel modelleri de bulunmaktadır. Gelişmiş fren sistemlerine sahip olması ve motor gücünü sınırlayarak ön tekerleğin yerden kesilmesini ya da arka tekerleğin patinaj yapmasını engelleyen sistemleri ile de güvenlik donanımları diğer motor modellerine göre üst seviyededir. 

Uzun yol sürüşlerine uygun olmayan bu modellerin, hız limitleri düşük olduğundan yüksek hızlı otoyollarda kullanımları tehlikeli sonuçlar yaratabilmektedir. Ama bu etkenler sorun teşkil etmediğinde keyifli turlarınıza eşlik edecek bir motosiklet modelidir. 

Chooper-Cruiser Motosikletler

Tasarımı ön planda olan plan Cruiser tarzı motosikletler, klasik görünümlü, bol nikelajlı olup, genelde çift silindirli ve yüksek torklu motorlar ile donatılmıştır. Chopper motosikletlerin en büyük özelliği üretim aşamasında sürücüsüne göre şekillenmesidir. Yani üretim aşamasında sürücü ne dediyse o eklenmiş ve çıkartılmıştır. Ayrıca aksesuar çeşitliliği fazla olan bu motosiklet modelini, zevkinize ve isteğinize göre dizayn edebilirsiniz. 

Oturuş pozisyonunun üst düzey konforu nedeniyle uzun yolculuklarda tercih etme nedeni olsa da yüksek yakıt tüketimi ile de bu düşünceyi ikileme sokmaktadır. Aynı zamanda yere çok yakın bir model olduğundan engebeli yollar için de elverişli değildir. Ağır bir motosiklet modeli olmasından da kaynaklanan viraj kabiliyeti düşüklüğü nedeniyle trafikte nadir rastlanılır.

Motosiklet dünyasına yeni adım atanlar için pek uygun bir model olmasa da biraz deneyim sahibi sürücüler için oldukça iyi bir modeldir.

Cub Motosikletler

Cub motosikletler, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan araç açığını kapatmak için 1950’li yıllarda tasarlanan motosiklet modelidir. Ulaşım ihtiyacına basit çözümler sunmak adına üretilmiştir.

Yüksek manevra kabiliyeti, hafif yapısı ve kısa mesafeleri kolay kat edebilme gibi özellikleriyle şehir içi ulaşımda oldukça rahatlık sağlayan bir modeldir. Bunların yanı sıra düşük yakıt tüketimi ile de bir depo ile kilometrelerce yol alabilirsiniz. Düşük motor hacmine sahip Cub modellerle yüksek hızları göremeyebilirsiniz. Bu nedenle uzun yolculuklar için çok uygun değildir.

Ergonomik tasarımı ile sürücüsüne kolaylıklar sunan cub modellerin selelerinin altında bulunan bagajı, ceket, çanta vb. eşyalarınıza kolay depolama alanı sunar.

sport curiser motosikletler

Her ne kadar Sport-Cruiser şeklinde adlandırılan bir motosiklet sınıfı olmasa da bazı motosikletleri tarif ederken kullanılan bir terimdir. Cruiser tipi motosikletlerin biraz klasikten spora doğru tasarlanmış bir modeli de diyebiliriz.

Sport modelinden beklediğiniz spor yapı, çevik ve kıvraklığı, Cruiser modelinizden beklediğiniz sürüş konforunu sunan bir segment olarak ifade edebiliriz. Kullanıcı kitlesi Cruiser motosiklet kullanmayı seven ancak aynı zamanda da güç ve sürat isteyen motosiklet tutkunlarıdır.

.