Motosiklet birçok insan için bir ulaşım aracından ziyade bir yaşam biçimidir. İnsanda yarattığı özgürlük hissiyle kişiye kendine has bir yaşam şekli sunar. Bazılarımız çocukluktan beri bu tutkuyu içinde barındırır ve hep o hayalindeki motosikleti alacağı günü düşler. İşte o gün gelip çattığında hepimiz aceleci davranırız. Ama motosiklet tutkunluğunun yanında kalite tutkunu olmanın da yararı vardır. Günümüzde çoğu model artık sabit üretiliyor olsa da bazı üreticilerde lojistik ve taşıma maliyetleri azaltılmak için motosiklet parçaları ayrılıp gönderilir, sonrasında ise parçalar tekrar birleştirilir. Bu nedenle sıfır motosiklet alıyor olsak bile birtakım noktalara dikkat edip, kontroller yapmamız gerekir. Gelin bu noktalar neler birlikte bakalım.

Gidon ve Aynaları Kontrol Edin

Sıfır motosiklet alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri gidon ve aynalar olmalı. Gidon üstüne yüklendiğinde hareket etmeyip, sabit kalıyorsa montajı doğru yapılmış demektir. Aynalar ise ters diş vida sistemi ile monte edildiği için düzgün takılmalıdır. Doğru monte edilmeyen vidalar en ufak sarsıntıda dönmeye başlayabilir. Bu nedenle motosikleti almadan önce aynaları kontrol etmeniz gerekir.

Manetleri Kontrol Edin

İkinci olarak kontrol etmeniz gereken nokta ise manetlerdir. Özellikle telli debriyaj kullanılan motorlarda debriyaj telinin düzgün olarak monte edildiğinden emin olmamız gerek, yani debriyaj manetini çektiğimizde plakanın ayrıldığını görmemiz lazım ve maneti bıraktığımızda manetin geriye gelmesi gerek. Ön fren manetinde kontrol hem geriye gelme hem de görevini tam olarak yapıp yapmadığının kontrolü şeklinde. Her ikisini de kontrol etmek kolay, motoru orta sehpaya alıyoruz, kontağı açmadan ön tekeri çevirip ön freni sıkıyoruz eğer teker dönüyorsa montaj tamamdır. Motoru çalışmazken vitese alıyoruz, hala orta sehpadayız, debriyaj manetini çekip arka tekeri döndürüyoruz ve sonra maneti bırakıyoruz, manet yerine geliyor ve teker duruyorsa montajı tamamdır. 

Gaz Telini Kontrol Edin

Üçüncü olarak kontrol etmemiz gereken nokta ise telli gaz olan motorlarda gaz telidir. Motor çalışmazken gaz kolunu sonuna kadar getirip bırakalım, eğer hemen geri dönüyorsa sorun yok, dönmüyor veya yavaş dönüyorsa servisin kontrolü şarttır. 

Sinyal ve Elektrik Aksamını Kontrol Edin

Bir sonraki aşama sinyal ve diğer elektrik aksamın kontrolüdür. Kontağı açıp farları, ön ve arka sinyalleri, kornayı teker teker deneyelim. Eğer yanmayan veya çalışmayan bir nokta varsa servisin kontrol etmesi ve bu durumu düzeltmesi gerekli. 

Ön Çatalı ve Arka Amortisörü Kontrol Edin

En son yapmanız gereken kontrol ise ön çatal ve arka amortisör kontrolüdür. Bütün bu kontrollerden sonra gidona fazlaca yüklenelim ön ve amortisörleri çöktürelim, arka kısmına oturup aynı şeyi arka amortisör için de yapalım, eğer amortisörlerden akan veya sızan bir sıvı varsa (damlama veya akıtma şeklinde) tahminen amortisör keçesinde sorun olabilir. Böyle bir durumda servise baktırmamız ve düzeltilmiş şekilde teslim almamız şarttır.