Özellikle bu sene, evde geçirilen uzun vakitlerin ardından, havaların ısınmasıyla birlikte tatil veya keşif amacıyla yola düşenlerin sayısı git gide artıyor. Yaz ayları, genellikle motosiklet ile uzun yol yolcuklar için en uygun zamanlardır.  Yol ve sürüş konforu diğer aylara nazaran daha yüksektir, tabii bazı önlemler alındığı takdirde. Özellikle ilk kez uzun yola çıkacak motosiklet sürücülerinin dikkat etmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Hiçbir şey yolculuğunuzun keyfine engel olmasın diye, bu hususlara beraber göz atalım.

Rotanızı Oluşturun, Yol Haritanızı Belirleyin

Keyifli ve sorunsuz bir yolculuk yapmanın anahtarı planlı ve programlı bir yolculuktan geçmektedir. Gezip görmek istediğiniz yerleri belirlemek ve buna göre harita çıkarmak yolculuğunuz boyunca oldukça kolaylık sağlayacaktır. Gezmek istediğiniz yerlere göre planınızı önceden yapın, haritanızda geçeceğiniz bölgeleri, kalacağınız yerleri işaretleyin. İnternetten daha önce bu bölgelerde yolculuk yapmış kişilerin tavsiyelerini araştırın ve çevre bölgelerde nelerin olduğu konusunda bilgi sahibi olun. Yola çıktıktan sonra kararınızın değişme ihtimaline karşı da mutlaka yedek bir yol planı oluşturun. Hem yolun tadını çıkarın hem de konforunuza bakın.

Yola Çıkmadan Motosiklet Bakımınızı Mutlaka Yaptırın

Uzun yol rotalarınızda yol arkadaşınız motosikletinizdir. Bu nedenle ona ne kadar iyi bakarsanız uzun yolculuklarınızda sizi yarı yolda bırakma ihtimali o kadar düşük olur. Bu nedenle yolculuğunuza çıkmadan önce ilk yaptırmanız gereken şey motosikletinizin bakımı olmalıdır. Yağından suyuna, balatalarından fren disklerine kadar genel bir motosiklet bakımı hem yolculuğun yarıda kesilmesini engeller hem de motorun tüketeceği yakıt miktarını azaltarak maliyeti düşürür. Aynı zamanda motosikletinizin sağlıklı olması, sizin de güvende olmanız demektir. Yolda kendini gösterebilecek herhangi bir hasar sizi kazaya sürükleyebilir ya da sürüş dikkatinizi dağıtabilir. Bu nedenle sorunsuz ve sağlıklı bir sürüş deneyimi için bakım yaptırmayı ihmal etmeyin.

.

Oturuş Pozisyonunuzu İyi Ayarlayın

Şehir içi motosiklet yolcuğu ile uzun motosiklet yolculuğunun yoruculuğu arasında oldukça ciddi bir fark vardır. Şehir içi yolculuklarda oturuş pozisyonunuzun sizi ne kadar yorduğunu fark etmezsiniz belki ama 6 saati aşan yolculuklarda ayaklar kollar ve vücudunuzun sırt bölgesi ciddi anlamda yorulduğunu hisseder ve sürüş konforunuz düşer. Bunu engellemek adına yola çıkmadan önce uzun yol motoru üzerinde birkaç oturuş pozisyonu denemekte ve optimum pozisyonunuzu bularak yola çıkmakta fayda vardır. Aynı zamanda sele minderi ve sırt minderi gibi ekstra ekipmanlarla da oturuş pozisyonunuzu destekleyip doğru bir konum yakalayabilirsiniz. Böylelikle hem daha az yorulur hem de ağrılar nedeniyle sık sık molalar vermek zorunda kalmazsınız.

Kıyafetinizi İyi Seçin

Aslında uzun yol da olsa, şehir içi yol da olsa kıyafet ekipmanlarınız hep tam olmalıdır. Güvenli bir sürüşün temelini sizi koruyan kıyafetler oluşturur. Sizi koruyacak ve değişken hava koşullarına karşı konforlu seyahat etmenizi sağlayacak, taşıması kolay, az yer kaplayan ve özellikle çabuk kuruyan kıyafetler giymeniz gerekmektedir. Çok katlı giyebileceğiniz kıyafetler değişen hava sıcaklığına göre vücut sıcaklığınızı ayarlamanızda çok yardımcı olacaktır. Yanınıza alacağınız günlük kıyafetlerinizi seçerken de mümkün olduğunca hem sürüş sırasında hem de günlük kullanımda kullanabileceğiniz çok amaçlı kıyafetler seçin. Ayakkabı konusunda ise, sürüş sırasında güvenliğiniz için motor botu giymek; yürüyüş ve gezi rotalarınız için yanınıza ince bir gezi ayakkabısı almak sizin için en iyisi olacaktır.

Yanınıza Gıda Alın

Tabii ki öncelikli olarak yanınıza bol miktarda su almalısınız. Bunun yanı sıra mineral içerikli içecekler de yolculuk esnasında kaybettiğiniz sıvı ve mineralleri kazanmanıza yardımcı olacaktır. Sürüş esnasında mola verip yemek yiyecek bir yerin olmama ihtimaline karşı yanınızda kan şekerinizi dengeleyecek yiyecekler, kuru yemiş, küçük atıştırmalıklar ve meyve bulundurmanızda fayda var. Yanınıza aldığınız yiyeceklerin bozulur cinsten olmamasına da oldukça dikkat etmeniz gerekir. Midenizi bozmayacak, sürüş esnasında size zor anlar yaşatmayacak besinler tercih etmelisiniz. Hafif bir sandviç sizi mola yerine kadar götürecek, açlık hissinizi oldukça bastıracaktır.

İhtiyacınız Olacak Eşyaları Yanınıza Almaya Çalışın

Uzun yolculuklarda sürücü için önem arz eden bir diğer konusu ise yanınıza alacağınız eşya seçimidir. Bagaj alanının küçük olmasından kaynaklı olarak rahat bir yolculuk yapabilmeniz için fazla ağırlığınız olmaması gerekir. Bu sebeple yanınıza gerçekten ihtiyaç duyacağınız eşyaları almanız çok önemlidir. Bu alanı yedek birkaç parça kıyafet, yolculuk esnasında ihtiyaç duyacağınız gıda ve ilk yardım çantası ile bir hayli dolmuştur olacaksınız. İlk yardım çantanızda sargı bezi, rulo bant, steril bez, bandaj, turnike için lastik bulunmalıdır. Ağrı kesici, kas gevşetici ilaçları alabilirsiniz. Ayrıca yanınızda yedek benzin bidonu bulundurmalısınız. Ani bir sıkıntıda sizi en yakın benzin istasyonuna götürmeye yarar. Lastik tamir kiti de yolculuğunuzda yanınızda olmalıdır. Motosiklet için gerekli olan ekipmanlar arasında tornavida ve alyan setini de sayabiliriz. Bunların yanı sıra yanınıza powerbank almanız da oldukça işinize yaracaktır. Aldığınız ürünlerin hafif ve küçük olmasına özen gösterin. Çok fazla kıyafet taşımak yerine kolay kuruyan dört mevsime uygun kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Her türlü hava ihtimaline karşı çantanızı doldurmanıza gerek kalmaz. Yanınıza almanız gereken bir diğer önemli eşya ise evraklarınız. Ehliyet, ruhsat ve trafik sigorta poliçenizi her zaman yanınızda bulundurmanız gerektiğini zaten bilinse de buna ek olarak kaza tutanağı, ehliyet ve ruhsatın fotokopisi şehir dışında kazaya karışma durumunda çok işinize yarayacaktır. Sağlık sigortanız varsa bunun kartını yanınızda bulundurun. Kaskonuz varsa bunla ilgili telefonları muhakkak yanınıza alın.

Yolculuk esnasında satın alabileceğiniz acil olmayan ürünleri yanınızda taşımayın. Yükünüz ne kadar hafif olursa aldığınız keyif o kadar fazla olur