Yağmurlu havalarda motosiklet kullanmak bazı durumlarda çok zor olabiliyor. Bu gibi durumlarla başa çıkabilmek için ufak teknikleri kullanarak yolculuğunuzu kolaylaştırabilirsiniz. Bu yazımızda sizin için yağmurlu havalarda hayatınızı kolaylaştıracak ipuçlarını birlikte inceleyeceğiz.

araç lastiklerini takip edin

Araba lastikleri yerdeki suları kenarlara atarak ilerlediği çizginin kuru kalmasına yardımcı olur. Yağmurlu havalarda motosiklet kullanırken mümkün olduğunca bu çizgiler üzerinden ilerleyerek kuru bir zemin üzerinde ilerlemeyi sağlayabilirsiniz..

belirli aralıklarla ayağa kalkın

Yoğun yağışların ortasında kaldığınızda bu yağmurlar bir süre sonra adeta bir havuz gibi kucağınızda birikebilir ve kat kat giyinmiş olsanız bile biriken su kıyafetlerinizi aşarak vücudunuzu ıslatabilir. Bu gibi durumlarla mücadele edebilmek adına yolculuğunuz sırasında belirli aralıklarla ayağa kalkarak o suyu atabilir ve bu sayede ıslanmaktan kurtulabilirsiniz.

su birikintilerine karşı tedbirli olun

Yollarda biriken sular bazen çok tehlikeli bir şekil alabiliyor. Dibini görmediğiniz su birikintilerinde derin bir birikintiyle karşılaşabilir ve içine girdiğinizde panik yapabilirsiniz. Ancak panik yapmanız böyle bir durumda işinizi çok daha zorlaştıracaktır. O nedenle bu gibi durumlarda gazınızı sabit tutarak frenlere dokunmadan geçmeye odaklanın. Çünkü hızınızı azaltmanız veya artırmanız ya da ani bir frene basmanız çok daha zor durumlara yol açabilir.

trafikte mesafenizi koruyun

Yağmurlu havalarda hepimizin bildiği gibi trafik yoğunluğu da artıyor ve bu durum çok daha fazla kazalara yol açabiliyor. Bu gibi durumlarda yolculuğunuzu rahatlatmak ve hasarsız bir yolculuk geçirmek için önünüzdeki ve arkanızdaki araçları mesafenizi korumak büyük bir önem taşıyor. Ayrıca yolun ilerisinde sizi bekleyen su birikintileri veya tümsekleri kolay aşmak için yolunuzu tanımanız gerekiyor. Bu nedenle araçlarla aranızda bırakacağınız mesafe her zaman önemli olmakla birlikte yağmurlu havalarda çok daha fazla önem taşıyor.

ısıtmalı kıyafetleri kullanın

Yağmurlu havalarda rüzgarla birlikte üzerinize gelen sular çok daha fazla üşümenize neden olabilir ve böyle durumlarda hasta olma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle üşüme durumlarına karşı ısıtmalı kıyafetler hayati önem kazanacaktır ve hem yolculuğunuzun rahat
geçmesi hem de yolculuk sonrasında hasta olmamanız için oldukça önemlidir.

Siz de yağmurlu havalarda yukarıda bahsettiğimiz konulara dikkat ederek sürüşünüzü
rahatlatabilir çok daha iyi bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

İyi sürüşler dileklerimizle…