Şehir içi ve şehir dışında trafikte en sık kullanılan araçlardan biri motosiklettir. Gerek şehrin kalabalık trafiğinden kaçmak isteyen, gerekse bunu bir tutku haline getiren sürücüler tarafından yıllarca vazgeçilmez olmuş bir araçtır. Trafikten kaçmak isteyen sürücüler zamandan tasarruf etmek isterler, bu tasarrufun yanında yakıt tasarrufu yapmakta bir o kadar önemlidir. Gereksiz yakıt kullanımının birçok nedeni vardır, bunlar hem araç kaynaklı hem de sürücü kaynaklı olabilmektedir. Yakıt israfının önüne geçmek adına alınabilecek önemleri bu yazımızda sizin için derledik. Gelin bu önlemlere birlikte bakalım.

GİYSİLERİNİZİ YAZ AYLARINA UYGUN SEÇİN

Yaz aylarında sürüş esnasında belki de en çok dikkat etmeniz gereken konu giysi seçimidir. Gerek mont gerek pantolon gerekse bot seçiminiz tamamen yaz aylarına uygun parçalardan oluşmalıdır. Hem kış sürüşleri hem de yaz sürüşleri için tercih edilen içi çıkabilen montlar bulunmaktadır, fiyat baz alındığında bu tarz montlar tercih edilebilir. Bu montların iç kısımlarının fileden ve hava alabilen türden olmasına dikkat edilmelidir. Ama çok terleyen bir vücut yapınız varsa yazlık ve kışlık olmak üzere iki farklı mont edinmeniz sizin için en uygunudur. Bu durumda yazlık montunuzu beyaz; güneş ışığını çekmeyen ve tamamen yazlık kumaşlardan üretilmiş ceketlerden, kış montunuzu ise; siyah ve sizi soğuk hava koşullarından tamamen koruyacak kumaşlardan üretilmiş montlardan seçebilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise ceket içine giyeceğiniz tişörtünüzün seçimidir. Sürüş esnasında fazla terleme olacağından tişörtünüzü kolay kuruyabilen sporcu tişörtlerinden seçebilirsiniz veya sık sık değiştirme yolunu tercih edebilirsiniz. Çünkü sürüş esnasında hem terleme hem de rüzgâr nedeniyle kolay soğuma meydana gelir ve terin üzerinizde soğuması sizi kolay hasta edebilir.

Pantolon seçimlerinizi ise yazlık ve hava alabilen kumaşlardan tercih ederken tam koruma sağlamasına da dikkat etmek gerekir. Yaz aylarında özellikle kırsal kesimde yapacağınız sürüşler esnasında sinek, böcek ve arı gibi haşere hayvanlara maruz kalabilir ve sürüş kontrolünüzü kaybederek kazaya davetiye çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda açık renk pantolonlar tercih etmeniz hem karanlıkta fark edilebilirliğinizi artıracak hem de güneş ışınlarını doğrudan üzerinize çekmemenizi sağlayacaktır.

Bot tercihinizi de yazlık hafif botlardan yapmanız hem ayağınızı terletmeyecek hem de sürüş konforunuzu arttıracaktır. Yaz ayı diye tercihinizi boğazlı botlardan kullanmak istemeyebilirsiniz ama unutmayın ki boğazlı botlar en ufak bir kazada kolay darbe alacak ayak bileklerinize en iyi korumayı sağlayacaktır.

Eldiven seçimi de oldukça önemlidir. Kesinlikle bir yazlık eldiven edinmelisiniz. Yazlık eldivenden kastımız parmakları açık eldivenler değildir. Parmak kısımları açık eldiven olası kaza risklerinde ellerinizin büyük hasar almasına neden olabilir bu yüzden tam korumalı eldivenler tercih etmelisiniz. Aynı zamanda ince ve hava alabilen kumaş özelliğine sahip eldiven olmasına dikkat etmelisiniz çünkü bu tarz eldivenler elinizi terletmez ve pedallara tam tutunmanızı sağlayarak sürüş kontrolünüzü de arttırır. 

kaskınızı yazlık moduna alın

Şüphesiz ki kast kullanımı yaz-kış hayati önem taşımaktadır. Yaz aylarının sıcak havalarına yenilip kask kullanımından kaçınılmamalıdır. Çok sıcaklardan bunaldığınızda hava giriş-çıkışını sağlamak için kaskınızın havalandırmalarını açabilirsiniz. Bu havalandırmalar kaskların çene kısmında, arkasında ya da üstünde olabilir. Çene altında ve burun üstünde rüzgâr koruyucular varsa bunları çıkarın ve rahatlayın. Bazı modellerde çıkmıyor, o yüzden kaskınızı mutlaka kontrol ederek satın alın. Ayrıca kaskın içine buff takmanız sizi soğuk havalarda sıcak tutacağı gibi yaz aylarında da terlemeden kaynaklı oluşacak bakteri oluşumunu engeller. 

Bunun yanında en çok sorun yaşayacağınız bir diğer konu ise güneş ışınlarınızın gözlerinize vurmasıdır. Güneş ışınlarının gözlerinizle temas etmesi demek, görüş mesafesinin çok azalacağı anlamına gelir. Bu nedenle, güneş vizörlü kasklar tercih etmeniz çok doğru olacaktır. Bunları tercih edecek durumda değilseniz, güvenliğiniz açısından çok önermesek de kaliteli bir güneş gözlüğü takabilirsiniz.

sık sık verilmesi gereken molalar

Yaz aylarında motosiklet kullanımının en zorlayıcı yanlarından biri de sık sık terleme sonucunda su ve mineral kaybı yaşamaktır. Su tüketimi sürüş esnasında hayati önem taşımaktadır. Terleme sonucu kaybettiğimiz su ve mineraller; halsizlik, tansiyon düşüklüğü ve uyku halinin getirdiği dikkat dağınıklığı, çevresel görüşümüzü daraltarak doğrudan sürüş konforumuzu etkiler. Aynı zamanda vücudumuzun kaldırabileceğinden fazla su kaybetmek, hem de kısa vadede hayli ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. Terlediğimizde ilk kaybımız su ve ardından mineraller olur. Dolayısıyla sadece su içmek yeterli değildir. Zira su dengesi dışında bedenimizin bir de elektrolit dengesi bulunuyor. Bu dengeyi korumak için de ter ile kaybedilen vitaminleri ve tuzu geri almak zorundayız. Bunun için de mineral içeriği yüksek olan içecekler tüketmek ve doğru beslenerek sürüşünüze devam etmek en sağlıklısı olacaktır.

motosikletinizin bakımını ihmal etmeyin

Mevsim ne olursa olsun, motosikletinizin bakımını ihmâl etmemeli ve düzenli aralıklarla bakım yapmalısınız. Motosikletinizin sağlıklı olması demek sizin de sağlıklı olmanız demektir. Haftada en az iki kez yapacağınız yağ, akaryakıt, su, lastik, elektrik hasar kontrolü sizi olası kaza risklerinden korur. Özellikle yaz aylarında motorunuzun suyu çok çabuk ısınıp seviyesinde ani düşüşler yaşayabilir. Bunun önüne geçmek için sık sık su takviyesi yapmanız gerekir. Bunun yanı sıra lastik havası da sıcaktan çok etkilenmektedir. Yaz aylarında motosiklet lastiklerinin basınç miktarı daha hızlı yükselip düşmektedir. Örneğin sabah 20 derecede 40 psi hava bastığımız lastiğimizle öğlen hava sıcaklığı 30 derece olan bir yere vardığımızda lastiğimizdeki hava basıncı 44 psi olacaktır. Bu da ideal lastik basıncımızın dışında bir değer olabilir. Bu nedenle de lastik basınçlarını sık sık kontrol etmeniz gerekir.