12 C
İstanbul
Perşembe, Şubat 29, 2024
spot_img

Tekirdağ’da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin incisi Tekirdağ; tarihi zenginlikleri, damaklarda şenlik yaratan mutfağı ve doğal güzellikleriyle ünlüdür. Tekirdağ, her daim misafir çekerek; ziyaretçilerin turistik açıdan unutulmaz deneyimler yaşamalarına olanak tanır. Tekirdağ hem ülke tarihini merak edenlerin hem de doğayla iç içe olmayı sevenlerin ilgisini çekecek pek çok noktaya sahiptir. Tüm bunların yanı sıra Türkiye’nin gastronomi açısından yeme-içme kültürüne çok fazla katkıda bulunmuş bir şehirdir. Tekirdağ’ın gizli hazinelerini, leziz yöresel yemeklerini ve gezilecek en güzel yerleri merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz.

Tekirdağ’ın Tarihi Yerleri Nelerdir?

Tekirdağ, yüzyıllar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yaparak tarihin izlerini içinde barındırır. Camileri, kaleleri, köprüleri ve evleri ile turistik açıdan oldukça geniş gezme imkanları sunar. Ayrıca Tekirdağ, Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli şehirlerinden biri olduğu için tarih sahnesindeki yerini her daim korur. İşte Tekirdağ’da bir günde gezilecek yerler:

Namık Kemal Evi

Namık Kemal, Türk edebiyatının yetiştirdiği en önemli şairlerinden ve yazarlarından biridir. Kendisinin yazıları ve şiirleri geçmişten bugüne hâlen büyük ilgi görür. Vatan şairi için yapılmış bu ev, Tekirdağ’ın önemli tarihi mekanlarından biri olarak gösterilir. Evin içi bir nevi müzedir. Nitekim, ev 1800’lü yılların evleri örnek alınarak 1993 yılında Namık Kemal Derneği tarafından Namık Kemal’in hatırasına ithafen yapılmıştır. Yani, gerçekten doğup büyüdüğü ev değildir. Evin içerisinde Namık Kemal’in yaşamı ve eserleri hakkında bilgiler yer alır. Namık Kemal Evi size sıcak bir ortam sunarak, Tekirdağ’da kışın gezilecek yerler arasında bir numaraya oturabilir.

Rüstem Paşa Camii

Sadrazam Damat Rüstem Paşa tarafından 1554 yılında yapılan ve Osmanlı dönemine ait olan Rüstem Paşa Cami, Tekirdağ’ın önemli camilerinden biridir. Yine bu ülkenin yetiştirdiği en önemli isimlerden biri olan Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Caminin içindeki süslemeler ve mimari özellikler dikkat çekicidir.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Şehir merkezinde bulunan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Tekirdağ’ın tarihi arkeolojik eserlerinin ve etnografik öğelerinin sergilendiği yegâne yerdir. Müze, tarihi evlerden birinde Süleymanpaşa ilçesinde bulunur. Tekirdağ şehrinin kültürel mirasını keşfetmek isteyenler için harika bir müzedir.

Rakoczi Müzesi

1676-1735 arasında yaşamış olan ve son yıllarını Tekirdağ’da geçiren Erdel Prensine izafeten Macar Hükümeti tarafından müze olarak yapılmış bir yerdir. Erdel Prensi (2. Rakoczy Frençh) döneminin Macar halk kahramanıdır. Her şeyiyle Macar hükümetine ait olan müze 1982 yılında ziyaretçi kabul etmeye başlamıştır. Müzede Türkler ve Macarlar arasındaki ilişkileri ve beraberlikleri yansıtan eserler yer alır. Ayrıca Rakoczy’nin şahsına ve ailesine ait eşyalar da bulunur.

Eski Tekirdağ Evleri

Tekirdağ, tarihi taş evleri ve geleneksel sokakları ile de geniş bir tarihi zenginliğe sahiptir. Şehir merkezinde dolaşıp bu eski evleri ve sokakları keşfedebilirsiniz. Akşam gezilecek yerler arasında eski Tekirdağ evlerinin ışıklarıyla aydınlanan karanlık Tekirdağ şehrinin tarihi atmosferini yakından deneyimleyebilirsiniz.

Saray Caddesi

Saray Caddesi, Tekirdağ’ın en önemli tarihi ve ticari merkezidir. Cadde boyunca tarihi binalar, dükkanlar ve restoranlar gözlemleyebilirsiniz. Bu caddede yürümek, şehrin tarihi dokusunu hissetmeniz adına güzel bir fırsat olabilir.

Tekirdağ’ın tüm bu tarihi yerleri, ziyaretçilere şehrin geçmişini ve kültürel mirasını daha yakından keşfetme fırsatı sunar. Dilediğiniz yerleri gezi listenize ekleyerek Tekirdağ’ın tarihi atmosferini gözlemleyebilirsiniz.

Tekirdağ’ın Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Tekirdağ sadece bir sahil kasabası olarak ya da tarihi mirasıyla değil, aynı zamanda muhteşem lezzetleriyle de çok sık ziyaretçi çeken bir şehirdir. Hatta pek çok kişi için Tekirdağ’da yapılacak aktiviteler arasında ilk sırada yemek yemek gelir. Eti, yerel baharatları ve geleneksel Türk yemekleri, Tekirdağ’ın mutfağını şekillendiren unsurlardır. Tatlıları, köftesi, mezeleri ve üzümleri ile zengin bir gastronomik mirasa sahiptir. Yemek severler ve gurmeler için Tekirdağ, damak tadını tatmin eden birçok lezzetli seçenek sunar. İşte o yöresel lezzetlerden bazıları:

 • Tekirdağ Köftesi
 • Hayrabolu Tatlısı
 • Zennik
 • Peynir Helvası
 • Cizleme
 • Çeneçarpan Çorbası
 • Kandilli Mantı
 • Sini Mantısı
 • Bulama
 • Papaz Mancası
 • Dızmana
 • Burma sucuk
 • Damat paçası

Bu lezzetli yemeklerin her birini bir restoranda bulmak zor olabilir. Bu yüzden şehre uğramadan önce restoran ve kafeleri arayıp bilgi almanız gerekebilir.

Tekirdağ’da Yemek Yenecek Yerler

Tekirdağ, İstanbul’a yakın olmasından dolayı oldukça fazla kişinin uğradığı bir yerdir. Bu yüzden şehrin dört bir noktasında birbirinden farklı restoranlar yer alır. İşte Tekirdağ’da yemek yenecek yerler:

 • Meşhur Köfteci Kardeşler
 • Etoba Restaurant
 • Tat Bir Köfte Salonu
 • Özcanlar
 • Meşhur Köfteci Apti Özcan
 • Eker Oba Çiftlik Kahvaltı
 • Barel Bağ Evi

Bazı restoranlar rezervasyon isteyebilir.

Tekirdağ’ın Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Tekirdağ bölgesi, muhteşem deniz kıyıları, yeşil vadileri, bağları ve ormanlarıyla Türkiye’nin en harika şehirlerindendir. Sahip olduğu çeşitli alanlarla Tekirdağ; doğa severler ve manzara tutkunları için çekici bir destinasyondur. Tekirdağ’ın doğal güzellikleri dağlardan yaylalara kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahiptir.

Uçmakdere

Uçmakdere, Tekirdağ iline bağlı bir sahil kasabasıdır. Tekirdağ il merkezinin hemen batısında yer alır. Marmara Denizi’nin ise kıyısında bulunur. Uçmakdere köyü, doğal zenginlikleri, ter temiz sulara sahip plajları ve huzur dolu atmosferiyle çok sık ziyaret edilen bir bölgedir. Bu bölgede doğa yürüyüşü yapabileceğiniz güzel rotalar bulabilirsiniz.

Uçmakdere’den Marmara Adası’na kısa bir tekne yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Bu adada doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve plajları keşfedebilirsiniz. Ayrıca köyde 600 metre yükseklikteki bir tepe bulunur. Adrenalin tutkunuysanız bu tepenin üzerinden yamaç paraşütü deneyimi yapabilirsiniz.

Uçmakdere diğer Tekirdağ kasabalarına nazaran huzurlu bir sahil beldesidir. Bu yüzden deniz turizmi için cazip bir destinasyondur. Dinlenmek, denizin tadını çıkarmak ve doğayla iç içe olmak istiyorsanız rotanızı Uçmakdere’ye çevirebilirsiniz.

Kumbağ

Tekirdağ merkezinin hemen batısında, Marmara Denizi’nin ise kıyısında bulunur. İl merkezine ortalama 12-13 km kadar uzaklıktadır. Tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Bölgede restoranlar ve balık lokantaları, lezzetli deniz mahsulleri bulunur. tarihi bir geçmişe sahiptir ve bu nedenle tarihi eserler bulunur. Kumbağ köyü denizinin yanı sıra, ormanlık alanlarıyla da ünlüdür. Ormanın doğal güzelliğinin içinde dinlenip piknik yapabilirsiniz.

Barbare Bağları

Barbare Bağları, Tekirdağ iline bağlı il merkezinin güneydoğusunda yer alan ünlü bir bağ ve şarap üretim bölgesidir. Tekirdağ’ın bağcılık ve şarapçılık geleneğinin en önemli bir parçasıdır. Aynı zamanda bu bölgede yetişen üzümlerle üretilen Tekirdağ şarapları oldukça lezzetlidir. Özellikle Kalecik Karası ve Merlot gibi üzüm çeşitleri bu bağda sıklıkla yetişir. Bağlar, denizin etkisiyle yumuşak bir iklimde bulunur. Bu iklim şarap üretimi için oldukça uygun koşullar sağlar. Barbare Bağları’nı ziyaret ederek şarap tadımı ve bağ turları gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Aynı zamanda bağların güzel manzaralarını ve doğal güzelliklerini gözlemleyebilirsiniz. Barbare Bağları, Tekirdağ bölgesinin bağcılık mirasını ve üzüm hasadının tadını çıkarmak için harika bir yerdir.

Tekirdağa çıkacağınız yolculuk sırasında rahat ve güvenli bir ulaşım aracı seçmek isteyebilirsiniz. Şehrin içinde toplu taşıma gibi imkanlar olsa da bazı köylere ulaşım da zorlanabilirsiniz. Seyahatiniz için bütçe dostu ve güvenilir bir seçenek arıyorsanız eKuralkan ile yolculuğunuzu keyifli ve sorunsuz hale getirebilirsiniz.

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar